Dantų balinimas: kodėl ir kada reikalinga profesionalo pagalba?
Atnaujinta: 2018-01-17

Gražūs ir balti dantys - jaunystės, grožio simbolis. Nors dantų baltumą lemia daugelis veiksnių, dažnai manoma, jog daili balta šypsena yra gamtos dovana. Šiuolaikinė medicina yra pasiruošusi pradžiuginti ir tuos, kuriems šios dovanos gamta pagailėjo, taigi balta šypsena gali džiaugtis kiekvienas.

 

Dantų spalvos pakitimas

Mūsų matomą dantų spalvą lemia šviesos, atsispindinčios nuo danties paviršiaus kokybė ir kiekis. Todėl dantys atrodo baltesni tada, kai šviesos atspindžiui nėra trukdžių. Tokiais trukdžiais virsta įvairios apnašos, senos patamsėjusios plombos ir emalio spalvos pakitimai, kurie sumažina šviesą atspindinčios danties dalies paviršių. Dantų spalvos pokyčius gali lemti daugelis priežasčių, tokių kaip tam tikrų vaistų vartojimas, netinkamas gydymas ir danties traumos, nuolat mūsų dantis veikiantys dažikliai, kurių gausu tam tikruose maisto produktuose, gėrimuose, kosmetikoje ir tabako gaminiuose.

Dantų spalvos pakitimai skiriami į išorinius ir vidinius, kai spalvą pakeičia atitinkamai tik danties paviršius arba pačią danties struktūrą. Išorinius pakitimus lemia dažantieji produktai (pavyzdžiui, kava, arbata, cigaretės ir kt.), kuriuose esančios medžiagos nusėda ant danties paviršiaus ir ilgainiui kaupiasi pakeisdamos jo paviršiaus atspalvį. Vidiniai veiksniai, lemiantys emalio spalvos pakitimus, yra šie:

  • padidėjęs skydliaukės veiklos aktyvumas (būdinga pieno baltumo dantų spalvos dėmelės);
  • antinksčių hiperfunkcija (būdinga tamsiai geltona su rausvu atspalviu kramtomajame paviršiuje dantų spalvos pokyčiai);
  • endeminė fluorozė (būdinga nuo šviesiai baltų iki tamsiai rudų danties paviršiaus dėmelių, priklausomai nuo pažeidimų);
  • per ilgas geležies preparatų vartojimas (būdingas melsvas dantų atspalvis).

Esant vidiniams dantų spalvos pakitimo veiksniams reikėtų dantis ne tik balinti, bet ir spręsti jų spalvos pakitimą lemiančias priežastis.

 

Kada reikia balinti dantis?

Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra. Specialistai laikosi nuomonės, kad medicininių priežasčių cheminiam dantų balinimui nėra, tačiau negalima paneigti pakitusios dantų spalvos sukeliamo diskomforto ir psichologinių problemų. Daili, balta šypsena suteikia pasitikėjimo savimi ir laisvumo bendraujant, padeda atsikratyti komplekso šypsotis parodant dantis, galiausiai, neturėdami, ko slėpti, galime tiesiog gerai ir patogiai jaustis visose gyvenimo situacijose.

Kita vyraujanti nuomonė dantų balinimą priskiria madai. Su šiuo teiginiu iš dalies taip pat negalima nesutikti. Akinančiai baltą šypseną išpopuliarino Holivudo žvaigždės ir dantų balinimo procedūroms tapus prieinamoms kiekvienam, ši mada persikėlė į kasdieninį gyvenimą. Vis dėlto dirbtinai atrodantys, akinančiai balti dantys nėra nei labai populiarūs, nei praktiški, nes norint išlaikyti pradinį rezultatą juos reikia labai prižiūrėti ir dažnai kartoti balinimo procedūras. Šiuolaikiniame pasaulyje natūraliai balti dantys yra laikomi visuotinai priimtu standartu taip pat kaip ir žilų plaukų dažymas ar kosmetikos naudojimas. Taigi dantų balinimas šiandien yra tiesiog tvarkingos ir išpuoselėtos išvaizdos dalis.

 

Kaip balinti dantis?

Šiuolaikinė pramonė siūlo keletą dantų balinimo metodų, tačiau visi jie pagrįsti tuo pačiu principu. Po ilgų bandymų, kurie buvo pradėti dar XIX a. pirmojoje pusėje, buvo sukurta dantų balinimo technologija, pagrįsta vandenilio peroksido skilimu į vandenį ir atominį deguonį. Balinimo rezultatas - švarus ir šviesus danties paviršius. Kiek vėliau į pagalbą buvo pasitelkti ir medicininiai lazeriai, kurių naudojimas leido pagreitinti dantų balinimo procedūrą ir padaryti ją lengvai preinamą pacientams.

Kalbant apie dantų balinimo rezultatus, reikia atkreipti dėmesį į individualius faktorius. Balinimo procedūros leidžia tikėtis 5-6 tonais šviesesnės dantų spalvos, tačiau galutinis reultatas priklauso nuo pradinės dantų emalio būklės. Kitaip tariant, kuo dantys tamsesnio atspalvio prieš balinimą, tuo daugiau tonų jie išbals.

Nors daugelis pacientų dantų balinimą patiki išimtinai tik specialistams, gamintojai įvairiomis reklamomis vilioja išmėginti priemones, skirtas dantų balinimui namuose. Lyginant dantų balinimą namuose ir odontologo darbą, dantis balinant pačiam atrandamas vienintelis privalumas - žemesnė procedūros kaina. Namų naudojimui skirtų priemonių reklamose akcentuojama, kad balinimo priemonėms naudojama ta pati medžiaga, kurią procedūros metu naudos ir specialistas. Taip dalis vartotojų yra apgaunama, tačiau pasidomėję daugiau sužinotumėte, kad vandenilio peroksidas - labai nestabili medžiaga, todėl jos naudojimas namuose gali sukelti ilgalaikius ar net negrįžtamus nemalonius padarinius, tokius kaip emalio dėmės ar nepakeliamas dantų jautrumas. Be to, balinantieji dantis namuose nepajėgia tiksliai nustatyti reikalingo veikliosios medžiagos kiekio ir stiprumo, tad rizikuoja pakenkti ne tik dantims, bet ir dantenoms.

 

Dantų balinimas

Nusprendę išsibalinti dantis pacientai, kreipdamiesi į savo odontologą, turi pasirinkti vieną iš siūlomų balinimo būdų:

  • Profesionalus balinimas namuose naudojant specialias kapas;
  • Balinimas kabinete (naudojant lazerį).

Pasirinkus balinimą kapomis, pacientui, atsižvelgiant į jo dantų formą, yra padaromos individualiai pritaikytos kapos. Odontologas išsamiai paaiškina, kaip reikėtų balinti dantis, duoda reikalingus nurodymus atsižvelgdamas į paciento dantų būklę. Tai leidžia saugiai ir be didelės rizikos pasiekti gerų rezultatų. Šis balinimo metodas yra pranašesnis už nesaugias namų naudojimui skirtas dantų kapas, nes jos nėra gaminamos pagal paciento dantų formą. Tai labai svarbu, nes tarpas tarp danties ir kapos medžiagos lemia, koks kiekis veikliosios medžiagos balinant paveiks danties paviršių: naudojant odontologo specialiai pritaikytas kapas šis tarpas visose vietose yra tolygus, todėl gaunamas rezultatas neturi defektų. Individualiai pritaikyta kapa taip pat padeda apsaugoti dantenas nuo neigiamo veikliosios medžiagos poveikio.

Atrasis metodas - dantų balinimas kabinete - yra vienas iš naujausių balinimo būdų, jam gali būti naudojamas lazeris. Procedūros metu balinimas yra maksimaliai sutrumpinamas, gaunamas geriausias efektas. Ši procedūra trunka vos apie pusę valandos, yra visiškai neskausminga ir saugi, naudojant specialias priemones dantenos procedūros metu yra visiškai apsaugotos. Balinimui naudojamas didesnės koncentracijos gelis, kuris leidžia pasiekti puikių rezultatų. Tiesa, po balinimo laikinai gali truputį padidėti dantų jautrumas, o pirmąją parą privalu vengti dažančių maisto produktų, gėrimų vartojimo.

Jei abu metodai yra tokie pat efektyvūs, kyla klausimas, kodėl žmonės renkasi vieną ar kitą? Apsispresti turėtų padėti šis palyginimas:

  • balinimas lazeriu trunka vos pusvalandį, o naudojant kapas - iki dviejų savaičių;
  • balinimas kapomis yra gerokai pigesnis nei balinimas lazeriu;
  • balinant lazeriu odontologas profesionaliai atlieka savo darbą, o balinant kapomis dalis atsakombės yra perkeliama ant paties paciento pečių.

 

Kaip išlaikyti dantis baltus?

Vandenilio peroksidas, naudojamas balinant dantis, efektyviai pašalina nešvarumus ir pašviesina emalį, tačiau stebuklų nedaro. Tiek galutinis rezultatas, tiek laikas, kurį jis laikysis yra individualus ir priklauso nuo paciento dantų būklės bei tam tikrų įpročių.

Išbalintų dantų efektas išsilaiko nuo vienerių iki trejų metų, tačiau siekiant kuo ilgiau išlaikyti dantis baltus yra būtina laikytis tam tikrų taisyklių. Ne paslaptis, kad dantų baltumui labai kenkia rūkymas, kava, arbata, raudonas vynas ir kiti dažantys produktai. Jei dėl jų jūsų dantys patamsėjo vieną kartą, vadinasi, patamsės ir antrą. Tad šių produktų vartojimą reikėtų riboti, o jų pavartojus iškart pasirūpinti burnos higienos užtikrinimu. Dantys po balinimo procedūros turi būti gerai prižiūrimi, reguliarai valomi.

Vis dėlto, kad ir ką bedarytumėte, bėgant laikui akinančios baltos šypsenos atspalvis ims blankti. Psichologiškai tai suvokti gali būti sunku, nes atrodo, kad po procedūros dantys labiau tamsėja, tačiau taip tik atrodo, nes susidaro didesnis atspalvių skirtumas. Siekiant užtikrinti nuolatinį dantų baltumą odontologai siūlo naudoti palaikomąjį dantų balinimą, kuris atliekamas kapų pagalba. Procedūra kartojama maždaug kas pusmetį ir užima 3-6 valandas, ją galima atlikti namuose ir atnaujinti balinimo efektą.

Modesta Augrikienė

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Dantų balinimas

Dantų balinimas kapomis, balinančios dantų pastos, balinimo juostelės, balinimo geliai, dantų balinimas namuose, kabinetinis dantų balinimas, profesionalus dantų balinimas

Dantų implantavimas

Dantų implantai, implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantų privalumai, dantų implantavimo rizika

Dantų protezavimas

Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų tiltai, dantų implantai, protezų priežiūra

Dantų tiesinimas

Dantų breketai, dantų kapos, ortodontinis gydymas, dantų tiesinimas kapomis, dantų tiesinimas breketais, dantų kabės

Dantų valymas

Dantų valymo metodai, kasdienė burnos higiena, dantų šepetėliai, elektrinis dantų šepetėlis

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozės gydymas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozės gydymas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Odontologijos paslaugos