Kaip pasirinkti dantų šepetėlį?
Atnaujinta: 2018-01-17

Dantų priežiūra - kasdienė rutina, apie kurią dažnai net ir nesusimąstome, kol neištinka bėda. Nors kasdienis dantų valymas atrodo nesudėtinga procedūra, gera burnos higiena padeda išlaikyti sveikus ir gražius dantis bei sumažinti vizitų pas stomatologą skaičių, tad stengtis tikrai verta. Pagrindiniai pagalbininkai kasdienėje dantų priežiūroje yra dantų pasta ir šepetėlis. Apie tinkamos dantų pastos pasirinkimą jau rašyta ankstesniame straipsnyje, todėl šįkart apžvelgsime į ką verta atkreipti dėmesį renkantis dantų šepetėlį.

Kokį dantų šepetėlį rinktis? 

Norint išsirinkti tinkamą dantų šepetėlį reikia atkreipti dėmesį į keletą pagrindinių kriterijų. Vienas jų - šerelių kietumas, kuris yra skirstomas į keturis tipus (kietą, vidutinį, minkštą ir labai minkštą). Šepetėliai kietais šereliais skirti žmonėms, turintiems itin sveikas dantenas, nes tokie šepetėliai valant dantis neišvengiamai paveikia ir dantenas. Kieti šereliai geriau išvalo dantis, todėl juos taip pat patariama rinktis ir nešiojantiems protezus ar turintiems dirbtinių dantų. Vidutinio kietumo šereliai - populiariausias pasirinkimas, tinkantis didžiausiai daliai žmonių ir užtikrinantis efektyvų dantų valymą. Turintieji jautresnes dantenas ar sergantys dantenų ligomis, kenčiantys nuo dantenų kraujavimo turėtų rinktis dantų šepetėlį minkštais ar itin minkštais šereliais, kurie leis išvalyti dantis ir sumažins pakenkimo dantenoms pavojaus riziką.

Kaip pasirinkti dantų šepetėlį?

Kitas svarbus pasirinkimo kriterijus - medžiaga, iš kurios pagaminti dantų šepetėlio šereliai. Vis labiau populiarėjant ekologijai, rinkoje siūlomi iš natūralaus pluošto pagaminti dantų šepetėliai, tačiau tai nėra geriausias pasirinkimas. Natūralūs šereliai yra silpniau sutvirtinti, todėl dažniau iškrenta ir gali patekti į žmogaus organizmą, juose lengviau veistis mikrobams. Sintetiniai dantų šepetėlio šereliai užtikrina pasirinktą kietumo lygį, yra standūs ir ilgiau išlaiko pradinę, dantų valymui tinkamiausią, formą, rečiau iškrenta yra tvirtesni ir sudaro mažiau palankią terpę veistis mikro organizmams nei natūralūs šereliai. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į šerelių spalvas - dažnai spalvos yra indikatorius, parodantis, kada atėjo metas pakeisti dantų šepetėlį (spalvoms pradėjus blukti).

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad dantų šepetėlio šerelių išdėstymas, galvutės dydis ir forma yra tik dizaino sprendimai ir reklaminis triukas. Žinoma, čia yra dalis tiesos, tačiau į tai taip pat verta atkreipti dėmesį. Dantų šepetėliai mažesnėmis galvutėmis yra skirti vaikams, nors tai ne visada pažymima. Suaugusiajam reikėtų rinktis dantų šepetėlį didele galvute, turintį dviejų ilgių šerelius. Taip pat patariama atkreipti dėmesį ir į gumines detales, esnačias šepetėlio galvutės galinėje dalyje bei ant rankenos - jos padeda apsaugoti dantenas nuo galimų pažeidimų dantis valant neatsargiai. Dantų šepetėlio galvutės forma turėtų būti užapvalinta, nes griežti kampai taip pat gali būti dantenų sumušimo valant dantis priežastimi.

Dantų šepetėlių rūšys

Kaip ir kitos sritys, burnos higienos priemonės nuolat tobulinamos: gamintojai ieško efektyvių sprendimų, leidžiančių pagerinti, palengvinti ir pagreitinti kasdieninę dantų priežiūrą. Šiandien kiekvienoje didesnėje parduotuvėje ar vaistinėje rasite nemažą pasirinkimą įvairių dantų šepetėlių, kuriuos galima suskirstyti į šias rūšis:

  • Rankiniai dantų šepetėliai vis dar yra populiariausi ir dažniausiai naudojami. Jie tarpusavyje skiriasi įvairiais elementais pradedant nuo dizaino sprendimų ir baigiant tam tikromis realų poveikį dantų valymui turinčiomis savybėmis (pavyzdžiui, dantų šepetėlio galvutės dydis ar šerelių kietumas).
  • Elektriniai dantų šepetėliai dantis išvalo geriau ir greičiau, tačiau mažesnį jų populiarumą tarp vartotojų lemia tokie apribojimai kaip specialios dantų pastos (be abrazyvų) poreikis ir naudojimo turint nenuimamų protezų (pvz., vainikėlių ar pan.) ribojimas. Taip pat teigiama, kad ilgas nuolatinis elektrinio dantų šepetėlio naudojimas dėl sukeliamų vibracijų gali sukelti tam tikrus dantų pakitimus.
  • Ultragarsiniai dantų šepetėliai dantis valo be trinties ir spaudimo, o bakterijas ir apnašas veikia net ir kelių milimetrų atstumu nuo šerelių galų. Šie šepetėliai suteikia galimybę išvalyti sunkiai prieinamas vietas, suaktyvina kraujotaką.
  • Joniniai dantų šepetėliai valo dantis šviesai jautrios titano dioksido šerdies išskiriamų neigiamų jonų pagalba. Naudojant šį šepetėlį dantų pasta nėra reikalinga, todėl tai puikus sprendimas itin alergiškiems žmonėms ir ekologijos šalininkams.

Kokios rūšies dantų šepetėlį pasirinkti priklauso nuo žmogaus asmeninių poreikių bei jo dantų ir dantenų būklės. Vis dėlto nereikėtų pamiršti, kad elektriniai dantų šepetėliai buvo sukurti negalią turintiems žmonėms, siekiant palengvinti jų buitį, ir tik vėliau atrasti sveikųjų. Nepaisant pažangos, šiandien paprastas rankinis dantų šepetėlis savo populiarumu nenusileidžia jokiems kitiems dantų šepetėliams, o dažnas specialistas laikosi nuomonės, kad modernieji dantų šepetėliai gali pridaryti daugiau žalos nei naudos, ypač netinkamai juos naudojant.

Kaip pasirinkti dantų šepetėlį?

Dantų šepetėliai vaikams

Pirmoji pažintis su dantų šepetėliu prasideda vos pradėjus augti pirmiesiems dantukams. Jau nuo šešto gyvenimo mėnesio kūdikiams gali būti naudojami specialūs silikoniniai, ant piršto užmaunami, dantų šepetėliai. Jie padeda švelniai nuvalyti pirmuosius dantukus ir į mums įprastus, su rankenėle, yra pakeičiami tik tada, kai vaikui jau yra išaugę krūminiai dantys.

Vaikų dantims valyti reikėtų rinktis specialius dantų šepetėlius maža galvute ir labai minkštais šereliais. Tokie šepetukai lengviau pasiekia sunkiai prieinamas vietas ir sumažina dantenų traumavimo riziką. Tai labai svarbu, kadangi vaikas dar nėra gerai įgūdęs valytis dantis ir šepetėlis gali netyčia nuslysti ir sužaloti.


Renkantis šepetėlį vaikui patariama atkreipti dėmesį ir į spalvas bei kitus dizaino elementus - dažnai tėvai susiduria su vaiko nenoru valytis dantis, todėl įvairūs žaidimai gali padėti šią problemą įveikti. Vis dėlto, odontologai pataria akylai stebėti, kaip vaikas valosi dantis, iki kol vaikas pradės eiti į mokyklą, kad būtų suformuoti tinkami dantų valymo įpročiai.

Kaip prižiūrėti ir kada keisti dantų šepetėlį? 

Tikriausiai neverta priminti, kad dantų šepetėlis yra skirtas individualiam naudojimui ir visada turi būti švarus. Dantų šepetėlis po kiekvieno naudojimo turi būti gerai išplaunamas vandeniu ir padedamas atviroje vietoje, kurioje galėtų išdžiūti.

Kaip pasirinkti dantų šepetėlį?Šepetėlio pagalba iš burnos ertmės ir nuo dantų yra pašalinamos bakterijos ir nešvarumai, todėl išsivalius dantis jas būtina išplauti ir iš šepetėlio šerelių. Priešingu atveju, kitą kartą valydami dantis mes juos tik užteršime. Dėl šių priežasčių ir laikyti šepetėlį reikia atviroje vietoje - kaip žinia, drėgmė yra palanki terpė mikrobams ir bakterijoms daugintis.

Odontologai dantų šepetėlį keisti pataria maždaug kas tris mėnesius. Vis dėlto laikas nėra pagrindinis kriterijus: dėmesį reikėtų atkreipti taip pat ir į šepetėlio šerelių būklę (ar jie nepraretėję, nepakeitę pradinės formos ir pan.). Jei pastebima šepetėlio deformacijų, vadinasi atėjo metas jį pakeisti nauju. Taip pat dantų šepetėlį pakeisti rekomenduojama ir po užkrečiamų ligų, pavyzdžiui, gripo ar anginos, siekiant užkirsti kelią iš naujo save apkrėsti.

Aušra Daugvilaitė

sxc.hu nuotr.

Laisvalaikio gido anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Dantų balinimas

Dantų balinimas kapomis, balinančios dantų pastos, balinimo juostelės, balinimo geliai, dantų balinimas namuose, kabinetinis dantų balinimas, profesionalus dantų balinimas

Dantų implantavimas

Dantų implantai, implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantų privalumai, dantų implantavimo rizika

Dantų protezavimas

Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų tiltai, dantų implantai, protezų priežiūra

Dantų tiesinimas

Dantų breketai, dantų kapos, ortodontinis gydymas, dantų tiesinimas kapomis, dantų tiesinimas breketais, dantų kabės

Dantų valymas

Dantų valymo metodai, kasdienė burnos higiena, dantų šepetėliai, elektrinis dantų šepetėlis

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozės gydymas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozės gydymas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Odontologijos paslaugos