Nors dantų pastos galima nusipirkti kiekvienoje, net ir mažoje parduotuvėje, priėję prie jai skirtos lentynos kiek suglumstame. Pasta jautriems dantims, stiprinanti emalį, apsauganti nuo blogo kvapo, balinanti dantis... Kokios dantų pastos funkcijos mums labiausiai reikia ir ar tikrai pasta visada veiksminga?
Iš ko gaminama dantų pasta?
Dantų pasta, tai keista masė, kuri patekusi į burną pradeda tirpti ir putoti. Jį padeda išvalyti dantis ir apsaugo nuo mikrobų - tai beveik viskas, ką apie dantų pastą iš tikrųjų žinome. Tiesą sakant, iš tikrųjų pastos veikimas yra kiek sudėtingesnis, o ja valant dantis pasiekiami rezultatai priklauso nuo keleto veikliųjų ir pagalbinių medžiagų, kurios yra maišomos tarpusavyje.
Poliruojančios medžiagos. Pagal formulę, jos gali sudaryti iki pusės visos pastos sudėties. Šios medžiagos dažniausiai sudarytos iš silicio dioksido ir šiek tiek abrazyvinių medžiagų, skirtų apnašoms lengviau pašalinti (pavyzdžiui, seilėms, maisto likučiams, bakterijoms, kurios nusėda ant danties emalio po valgio).
Drėgmę išlaikančios medžiagos. Jos skirtos išlaikyti dantų pastos konsistenciją tokią, prie kurios esame pripratę - tai leidžia lengviau ją supakuoti ir naudoti. Prie šių medžiagų galima priskirti ir tirštiklius, kurie skirti suteikti pastai tirštos masės pavidalą.
Putokliai. Valant dantis pasta ima putoti. Kad taip nutiktų į dantų pastą yra dedama putojančių medžiagų, nes puri putų konsistencija lengviau pasiskirsto ir palengvina dantų valymo procesą.
Konservantai. Šios medžiagos veikia kaip antibakterinės ir padeda išvengti karieso, kurį sukelia ant dantų besikaupiančios bakterijos.
Dažnas dantų pastos ingredientas - fluoras, kuris sustiprina kristalinę danties emalio struktūrą.
Aromatai. Dantų pastos dažnai yra mėtų ar mentolio skonio, kuris suteikia gaivų skonį valant dantis ir palieka gaivų kvapą po šios procedūros.
Dažikliai. Kai kurios pastos yra trispalvės, kai kurios turi plonytę raudoną liniją, o kitos yra tiesiog žalio ar melsvo atspalvio. Tai prekinė išvaizda, leidžianti reklamos specialistams pabrėžti pastą turint vienas ar kitas savybes, suteikianti malonesnį estetinį vaizdą. Vis dėlto dažikliai su veikliosiomis medžiagomis neturi nieko bendra.
Kaip tinkamai naudoti dantų pastą?
Norint pasiekti nors kokį pastos veiksmingumą, pirmiausia būtina dantis valyti reguliariai. Žinoma, norint valyti dantis veiksmingiau, reikia naudoti jiems tinkamą dantų pastą. Aptarkime keletą pagrindinių taisyklių ir klaidų.
Pirmiausia, atsikratykite stereotipo, kuris iš esmės palankus tik dantų pastos gamintojams. Įsidėmėkite, jūsų dantys netaps nei stipresni, nei švaresni, nei baltesni, jei naudosite kuo daugiau pastos. Tinkamas pastos kiekis yra lygus dantų šepetėlio pločiui, o ne ilgiui, kaip daugelis, paveikti reklamos įtakos yra linkę manyti.
Prieš renkantis dantų pastą patariama pasikonsultuoti su savo odontologu, kuris, žinodamas, jūsų dantų būklę, rekomenduos jums tinkamiausią pastą. Mes dažnai pamirštame, kad pati dantų pasta neturi gydomojo poveikio - ji yra tik pagalbinė priemonė siekiant išsaugoti sveikus dantis.
Jei turite keletą dantų problemų, galite naudoti keletą pastų pakaitomis. Tai vienas iš būdų gauti daugiau naudos, tačiau tai nėra sprendimas, kuris padės, vietoje vienos netinkamos pastos pasirinkus keletą netinkamų dantų pastų.
Manote, kad brangesnė pasta yra geresne? Nebūtinai. Visos dantų pastos, kurias rasite prekybos centruose ar vaistinėse atitinka bendrus keliamus standartus, taigi vartotojui yra garantuojama kokybė.
Dantų pasta nieko nepadarys be... gero dantų šepetėlio. Tai tikra tiesa, pasirinkti tinkamą dantų šepetėlį yra ne mažiau svarbu nei pačią pastą. Blogos pastos ir prasto dantų šepetėlio derinys suteikia tokį pat rezultatą kaip ir dantų patrynimas pirštu, kai tiesiog norite ką nors nuvalyti. Geriausia rinktis minkštą dantų šepetėlį, nes plonesni jo šereliai geriau įsiskverbia į tarpdančius. Taip pat atkreipkite dėmesį ir į šepetėlio dydį: skirti vaikams yra mažesni, nei tie, kuriuos turėtų naudoti suaugusieji, norintys pasiekti optimalų rezultatą. Kita šepetėlio galvutės pusė, padengta silikonu puikiai tinka valyti liežuviui. To nereikėtų daryti su šepetėlio šereliais, nes būdami aštresni, jie gali sukelti neigiamus mikro pakitimus.
Dantis stiprinanti dantų pasta: tegyvuoja fluoras!
Tai tikriausiai viena populiariausių dantų pastų, kuri apsaugo nuo ėduonies ir karieso, o stebuklingas šių dantų pastų ingredientas yra fluoras. Bakterijos nuolat kaupiasi ant danties paviršiaus, minta cukrumi ir išskiria rūgštį, kuri kenkia dantims. Taip susidaro ėduonis, kuris kenkia emaliui, apsaugančiam danties paviršių. Dažniausia ėduonies susidarymo priežastis yra prasta ar nepakankama dantų higiena.
Seilės taip pat yra emalio sąjungininkės ir padeda neutralizuoti rūgštį ir atneša mineralus, reikalingus emaliui stiprinti. Fluoras taip pat padeda emaliui užfiksuoti šiuo mineralus.
Apsaugančios nuo ėduonies dantų pastos yra praturtintos fluoru, todėl jų naudojimas - pastos kiekis - priklauso nuo žmogaus amžiaus. Iš tikrųjų, per didelis fluoro naudojimas nėra pageidautinas, tai gali sukelti padidėjusį jautrumą rūgščių poveikiui, sukelti priešingą, nei siekiama, efektą.
Dantų pasta, kuri rūpinasi dantenomis
Jei valant dantis dantenos yra linkusios kraujuoti, dažnai nusprendžiama dantis valyti rečiau ir naudoti silpnesnio poveikio pastą. Tai logiškas, tačiau ne vienintelis sprendimas. Tokiu atveju patariama pasikonsultavus su odontologu rinktis specialią, probleminėms dantenoms tinkančią dantų pastą.
Vis dėlto, pasta nėra vienintelis problemos sprendimas, nes nesirūpinant dantenomis rizikuojama sulaukti dar didesnių bėdų: periodontito ar uždegimo. Stomatologas gali rekomenduoti tinkamą dantų pastą, kurios sudėtyje esančios medžiagos, naikinančios dantenų problemas sukeliančias bakterijas arba turinčios sutraukiančių medžiagų, padedančių mažinti dantenų patinimą.
Dantų pasta jautriems dantims
Mėgstate ledus, tačiau kaskart juos valgant kartkartėmis užplūsta skausmo bangos. Tai nedidelių skylučių, susidariusių dantį apsaugančio emalio paviršiuje, problema. Šios mikro skylučių dėka itin jautriai juntamas temperatūrų skirtumas, kuris pasireiškia veriančius skausmu.
Išspręsti šią problemą gali padėti specialiai jautriems dantims skirta dantų pasta, kuri blokuoja emalio paviršiuje esančias mikro skylutes. Siekiant šio rezultato, dantų pastų gamintojai į sudėtį įmaišo tam tikros struktūros fluoro, kuris duoda gerus rezultatus. Vis dėlto reikėtų atkreipti dėmesį, kad tokios pastos problemos nesprendžia, o tik leidžia išvengti nepageidaujamų jos padarinių, todėl esant dideliam dantų jautrumui reikėtų kreiptis į odontologą ir ieškoti kitų, ilgalaikių sprendimų.
Balinanti dantų pasta
Dantų baltumą lemia daugelis priežasčių: genetika, dažomosios savybės, žalingi įpročiai ir kt. Visa tai lemia, jog ilgainiui dantys pakeičia spalvą ir patamsėja. Nors reklamos siūlo dantų pastos pagalba greitai ir lengvai susigrąžinti deimantinį dantų spindesį, jomis pasitikėti neverta. Nors dantų pastoje ir gali būti tam tikrų balinančiųjų savybių, tokio rezultato kaip profesionalus odontologo atliktas dantų balinimas jos tikrai nesuteiks.
Vis dėlto, balinančios dantų pastos gali efektyviai padėti išvengti dantis tamsinančių veiksnių poveikio. Dažnai geriantys arbatą, kavą, rūkantieji pasirinkę balinančią dantų efektyviai jos pagalba pašalins ir užkirs kelią dėmių susidarymui. Šiose pastose esančios poliravimo medžiagos nekenkia emaliui ir padeda geriau išvalyti susikaupusias apnašas.
Gaivų kvapą užtikrinančios dantų pastos
Gera dantų higiena reikalauja, kad dantys būtų valomi kaskart po valgio, tačiau tai nėra įmanoma, todėl jūs nuolat kramtote mėtinę gumą. Vis dėlto blogas kvapas sugrįžta ir sugrįžta... Ar dantų pasta gali padėti išspręsti šią problemą? Atsakymas dviprasmiškas, nes dantų pastos negydo blogo dantų kvapo, o gali jį tik paslėpti.
Pirmiausia reikėtų įsitikinti, kad prastas burnos kvapas nėra dantų ar dantenų problemų priežastis. Jei taip - reikėtų pirmiausia spręsti šias bėdas, o ne jas maskuoti. Kitu atveju, dantų pasta savo gaivių mėtinių sudedamųjų dalių dėka padės užtikrinti gaivų kvapą ir pašalins jį sukeliančias bakterijas.
Aušra Daugvilaitė
sxc.hu nuotr.
Laisvalaikio gido anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
Visi straipsniai
Dantų balinimas
Dantų balinimas kapomis, balinančios dantų pastos, balinimo juostelės, balinimo geliai, dantų balinimas namuose, kabinetinis dantų balinimas, profesionalus dantų balinimas
Dantų implantavimas
Dantų implantai, implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantų privalumai, dantų implantavimo rizika
Dantų protezavimas
Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų tiltai, dantų implantai, protezų priežiūra
Dantų tiesinimas
Dantų breketai, dantų kapos, ortodontinis gydymas, dantų tiesinimas kapomis, dantų tiesinimas breketais, dantų kabės
Dantų valymas
Dantų valymo metodai, kasdienė burnos higiena, dantų šepetėliai, elektrinis dantų šepetėlis
Kraujuojančios dantenos
Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.
Parodontozės gydymas
Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas
Prarastų dantų atkūrimas
Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai
Pasirinkite kategoriją
Prarastų dantų atkūrimas
Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai
Kraujuojančios dantenos
Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.
Parodontozės gydymas
Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas