Spuogai (acne) - dažna ir nemaloni problema, kuri gali kankinti tiek jauną, tiek brandžią odą. Šiandieninė kosmetikos pramonė siūlo platų priemonių kovai su spuogais pasirinkimą, tačiau jos ne visada veikia. Neveiksmingumo priežastis - žinių trūkumas. Kai kurios sudėtinės spuogus gydančių priemonių dalys turi trumpalaikį poveikį, po kurio riebalinės liaukos dar labiau sudirginamos ir problema tik paūmėja. Ką reikėtų žinoti, kad spuogų gydymas būtų sėkmingas?
Kodėl atsiranda spuogai?
Spuogai dažnai laikomi paauglių problema, tačiau skaičiuojama, kad įvairiomis acne formomis serga įvairaus amžiaus žmonės, kurių kiekis sudaro iki 80 proc. populiacijos. Šis skaičius atrodo tikrai bauginantis, tačiau taip yra dėl to, kad acne turi kiekvienas žmogus - tai yra genas. Vis dėlto ne visi kenčia „blogąsias" acne pasekmes: paūmėjimas priklauso nuo hormonų pusiausvyros, eksfolijacijos, per didelio riebalų formavimosi. Pagal pasireiškimo formą ir laipsnį acne yra klasifikuojama į šias kategorijas:
Burton'o Acne klasifikacija:
Laipsnis 0 - nėra jokių pažeidimų,
Laipsnis 1 - subklinikinė acne: keletas komedonų, matomų iš arti,
Laipsnis 2 - komedoninė acne - komedonai ir lengvas uždegimas,
Laipsnis 3 - lengva acne - uždegiminės papulės ir eritema,
Laipsnis 4 - vidutinė acne - daug uždegiminių papulių ir pustulių,
Laipsnis 5 - sunki mazgelinė acne - laipsnis 4+ gilūs mazgai,
Laipsnis 6 - sunki Cistinė acne - mazginiai + cistiniai spuogai, randėjimas.
Acne laipsnių klasifikacija. Sunkumas ir uždegimas:
Laipsnis I (neuždegiminė) - reti komedonai,
Laipsnis II (uždegiminė) - laipsnis I + keletas papulių ir pustulių,
Laipsnis III (uždegiminė) - laipsnis II + gausu papulių, pustulių, mazgelių,
Laipsnis IV (uždegiminė) - laipsnis III + sunkus uždegimas, cistos, randėjimas, kartais odos abscesas.
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad acne nesusidaro dėl purvo ar nešvaros, nors spuoguota oda ir kelia tokias asociacijas. Kitas gana plačiai paplitęs mitas - užkrečiamumas. Jei tai būtų tiesa, visi būtume spuoguoti: kad acne nėra užkrečiama įrodo paprastas pavyzdys - kad liečiant spuoguotą veido odą ant pirštų ar rankų spuogų neatsiranda.
Acne sukelia bakterija, kuri išalksta ir privalo maitintis. Tai darydama ji sudrigina plauko folikulą ir prasideda uždegimas. Susidaręs spuogas - pūlinys - baltą ar gelsvą atspalvį įgauna dėl baltųjų kraujo kūnelių, kurie kovoja su uždegimu, todėl spuogus spaudyti reikia itin atsargiai.
Paprastai priežastys, lemiančios acne atsiradimą yra daugialypės ir kompleksiškos, todėl kiekvienu atveju skirtingos. Viena pagrindinių priežasčių - hormonų (dažnai lytinių) disbalansas, kuris lemia riebalinių liaukų veiklos suaktyvėjimą. Riebalų perteklius dirgina plauko maišelį, jis pradeda ragėti ir užsikemša. Tokiu būdu susidaro atviri ir uždari komedonai ir oda įgauna probleminei odai būdingą išvaizdą. Pūlingų bėrimų atsiradimui taip pat įtakos gali turėti tokie veiksniai kaip imuninės sistemos susilpnėjimas, stresas ir nervinė įtampa, genetinis paveldimumas, kai kurios kepenų, žarnyno ligos ar medžiagų apykaitos sutrikimai, toksinų kaupimasis organizme.
Kaip gydyti spuogus?
Nors spuogai labai vargina ir kenkia ne tik išvaizdai, bet ir emocinei būklei, stebuklingo jų gydymo būdo nėra. Visada reikia apsišarvuoti kantrybe ir rūpestingai rūpintis oda, vengti odos drąskimo ir spuogų spaudinėjimo, pasirinkti tinkamas gydymo priemones.
Paprastieji spuogai yra išnaikinami gana lengvai. Jiems gydyti tinkamos priemonės, kurios pasižymi odos riebumą bei ragėjimą mažinančiomis savybėmis, antiseptiniu poveikiu. Deja dažnai kosmetinių priemonių kovai prieš spuogus gamintojai siekia vartotojui suteikti greitą rezultatą, todėl pamirštama, kad riebiai odai reikalinga švelni priežiūra, o ne aktyviai veikiantis komponentai. Naudojant tokias priemones kyla didelė rizika vieną problemą pakeisti kita: spuogų bent kuriam laikui atsikratoma, tačiau oda tampa pažeista ir išsausėjus, pleiskanoja.
Kaip pagrindiniai acne gydymo būdai išskiriami šie:
- Atsargus spuogų valymas, specialisto spaudymas;
- Enzymų terapija;
- Cheminis pylingas (šveitimas);
- Įvairios veido kaukės;
- Mikrodermabrazija.
Visi šie būdai acne gydyti daugiau ar mažiau susiję su kosmetinių priemonių naudojimu, tad jų pasirinkimas yra vienas esminių žingsnių. Daugelis kosmetinių priemonių spuogų gydymui yra praturtintos natūraliomis medžiagomis, pavyzdžiui, arbatmedžio ar alijošiaus aliejumi. Tačiau papildomos sudedamosios medžiagos nėra būtinos ir odai dažnai gali turėti žalingą poveikį. Renkantis natūralias kosmetines priemones yra gaunama jų teikiama nauda, tačiau veikdamos švelniai jos neturi odai šalutinio sausinančio poveikio, neužkemša porų ir nedirgina probleminių odos vietų.
Esant sunkiai acne formai gali būti naudojami ir medicininiai preparatai: dažniausiai tai geriami arba tepami antibiotikai. Jis yra gana efektyvūs ir paveikia acne sukeliančias bakterijas. Tačiau ilgainiui šios bakterijos įgija imunitetą ir tampa atsparios atibiotikų poveikiui, tad šis metodas nėra panacėja nuo kankinančių odos problemų.
Kitas vis labiau populiarėjantis būdas - gydymas lazeriu ir intensyvia pulsine šviesa. Šios procedūros metu yra paveikiamos acne sukeliančios bakterijos, organizmo reakcija į jas, riebalinės liaukos. Vis dėlto, ši procedūra dar nėra prienama visiems, be to, ją reikia kartoti, nes acne sukeliančios bakterijos gali atsinaujinti.
Atlikti mechaninį gydymą, kurio metu oda yra išvaloma spaudant spuogus - gana rizikinga. Spuogo atsiradimas susijęs su odos pažeidimu, todėl netinkamai jį išspaudus gali susiformuoti randelis. Dėl šiuo priežasčių spuogų spaudymą patariama patikėti tik profesionalams. Ši procedūra atliekama spuogus spaudant pagal plauko folikulo augimo kryptį.
Vis dėlto vien odos valymas nėra veiksmingas, nes būtina užkirsti kelią acne bakterijų poveikiui ir ateityje, todėl kosmetinių priemonių naudojimo neišvengsite.
Natūralios kosmetikos nauda gydant spuogus
Norint iš tikrųjų išgydyti acne reikia naikinti ne spuogus, o jų atsiradimo priežastis. Deja, tai padaryti ne visada yra lengva, nes priežastys, paskatinančios riebalinių liaukų veiklos suaktyvėjimą ne visada gali būti greitai pašalinamos. Tokiose situacijose gelbsti kosmetinės priemonės, kurios nors ir nepanaikina tikrosios spuogų atsiradimo priežasties, mažina jų atsiradimo galimybes, skatina žaizdelių gijimą ir kovoja su acne bakterijomis.
Deja cheminis medžiagos, kurios naudojamos kovai su spuogais skirtoje kosmetikoje, dažnai turi stiprų poveikį, kuris sukelia įvairias odos alergines reakcijas ar drėgmės disbalansą. Rezultatas galiausiai būna toks, kad vienas odos problemas pakeičia kitos, kurios išlieka net ir tais atvejais, kai tikroji spuogus sukėlusi priežastis (pavyzdžiui, stresas, brendimo laikotarpis ar kt.) jau nebėra aktuali. Naudojant natūralias priemones šių bėdų galima išvengti, o jų poveikio užtenka spuoguotos odos problemoms spręsti. Taigi natūrali kosmetika padeda kovoti su spuogų susidarymu esant realiam juos sukeliančios priežasties poveikiui ir nesukelia neigiamų padarinių, kurie trukdytų džiaugtis gražia, lygia bei skaisčia oda.
Natūralios priemonės dažnai yra vienintelė išeitis, jei oda alergiška ar jautri. Stipriai veikiančios cheminės priemonės nuo spuogų tokiais atvejais odą dirgina ir problema dėl spuogų tampa dar opesnė.
"Junda" veido prausiklis su Gasulo moliu ir arbatmedžiu giliai išvalo odą (Ambroozija.lt)
Veiksmingą priemonę kovoje su spuogais pristato „Ambroozija", užsiimanti tyros kosmetikos gamyba. Specialistai siūlo išmėginti Gasulo molio ir arbatmedžio derinį, esantį prausiklyje „Junda". Arbatmedis, pasižymintis antiseptinėmis savybėmis, efektyviai kovoja su acne bakterijomis ir stabdo spuogų susidarymą, o veikdamas kartu su Gasulo moliu prausiklis atkemša poras, tirpdo inkštirus ir dezinfekuoja odą. Šis natūlių produktų derinys yra naudojamas ir profesionalių kosmetologų, nes valo ir giliausius odos sluoksnius. Dėl giluminio poveikio patariama prausikliu „Junda" prausti tik švarią, nuvalytą odą, priešingu atveju per dieną ant odos susikaupę nešvarumai, susimaišę su odos riebalais, gali būti įspausti į odą.
Riebūs kremai, kuriais stengiamės atstatyti nuo stipraus cheminio poveikio išsausėjusios odos pusiausvyrą dažnai užkemša poras ir odos problemos tęsiasi. Naudojant natūralias priemones, to galima išvengti: išvalius odą Gasulo molio ir arbatmedžio prausikliu reikėtų įvertinti rezultatą. Jei oda sausa, ją gali šiek tiek traukti ar atsirasti kitų nemalonių pojūčių, tad kitos išeities kaip pasitepti kremu neliks. Tačiau esant normaliai odos būklei natūralūs prausikliai odos netempia ir nesukelia nemalonių pojūčių, tad kremo vartojimas šiuo atveju visiškai nebūtinas. Kaip akcentuoja „Ambroozija" specialistai - kovoje su spuogais svarbiausia yra švara.
Aliejaus pagrindo veido prausikliai ištirpdo ir pašalina paviršinius odos nešvarumus bei neleidžia susidaryti spuogeliams (Ambroozija.lt)
Jei manote, kad giluminis valymas jūsų odai nėra būtinas, galite rinktis aliejinės kilmės veido valiklius „Brėkšta" ar „Mėnulė". Šie valikliai tinka bet kurio tipo veido odai, gali būti naudojami ir makiažo valymui. Nors prausikliai yra pagaminti aliejaus pagrindu, odos riebumo jie toli gražu nesukelia - priešingai, šie prausikliai puikiai ištirpdo ir pašalina paviršinius odos nešvarumus, makiažą. Regluliarai naudojant natūralias priemones jums pavyks ne tik sumažinti spuogų susidarymą, bet ir atstatyti odos drėgmės bei riebalų pusiausvyrą, tad pagerės ne tik bendra odos būklė, bet ir jos išvaizda.
Ambroozija.lt nuotr.
Visi straipsniai
Alyvuogių aliejus kosmetikoje
Alyvuogių aliejaus nauda odai, alyvuogių aliejaus nauda plaukams, organizmui.
Aromaterapija – pakylėjimas kūnui ir sielai
Eteriniai aliejai aromaterapijai
Blakstienos
Blakstienų priauginimas, kaip prižiūrėti blakstienas, priemonės norint prižiūrėti blakstienas, kaip išsirinkti blakstienų tušą
Kaip dažyti ir formuoti antakius namuose?
Kaip formuoti ir dažyti antakius, kokios reikalingos priemonės, kaip suderinti plaukų ir odos spalvas
Kaip išsirinkti muilą
Kaip išsirinkti muilą, muilo savybės, higieniniai muilai, natūralūs muilai, valomieji muilai, parfumeriniai muilai.
Kaip išsirinkti tinkantį kvapą
Kaip išsirinkti tinkamus kvapus, ką reikia žinoti perkant kvepalus
Kaip teisingai kvėpintis
Kaip išsirinkti kvepalus, kaip kvėpintis vyrams ir moterims, kada geriausia kvėpintis, patarimai kur laikyti kvepalus, koks kvepalų galiojimo laikas.
Lūpų dažai
Kuo tepate lūpas? Kokie lūpų dažai ilgiau išlieka? Kada lūpų dažus vertėtų išmesti?
Natūrali kosmetika
Ant daugelio šiuolaikinių kosmetinių produktų puikuojasi užrašas „visiškai natūralus". Tačiau ar „natūralu“ – visada geriausia?
Odos priežiūra namuose
Veido odos priežiūra namų sąlygomis, rankų odos priežiūra namų sąlygomis, pėdų odos priežiūra ir procedūros namuose, tinkami produktai veido, rankų, pėdų odai.
Odos priežiūra namuose
Veido odos priežiūra namų sąlygomis, rankų odos priežiūra namų sąlygomis, pėdų odos priežiūra ir procedūros namuose, tinkami produktai veido, rankų, pėdų odai.
Kaip teisingai kvėpintis
Kaip išsirinkti kvepalus, kaip kvėpintis vyrams ir moterims, kada geriausia kvėpintis, patarimai kur laikyti kvepalus, koks kvepalų galiojimo laikas.
Žalingi įpročiai
Žalingų įpročių padariniai, žalingų įpročių žala žmogaus sveikatai, kas atsitinka išvaizdai jei yra vartojamas didelis kiekis alkoholio, rūkymo žala žmogaus išvaizdai bei organizmui, cukraus žala
Kaip dažyti ir formuoti antakius namuose?
Kaip formuoti ir dažyti antakius, kokios reikalingos priemonės, kaip suderinti plaukų ir odos spalvas
Šokoladas kosmetikoje
Naminės šokoladinės vonios, šokoladinės veido kaukės, šokolado nauda odai.
Vitaminai nuo odos senėjimo
Vitaminų grupės nuo odos senėjimo, vitaminų nauda žmogui, odos priežiūra naudojant vitaminus
Plaukų augimą skatinanti kaukė
Natūralios priemonės skatinančios plaukų augimą, plaukų augimą skatinančios kaukės pagaminimo būdas
Alyvuogių aliejus kosmetikoje
Alyvuogių aliejaus nauda odai, alyvuogių aliejaus nauda plaukams, organizmui.
Permanentinis makiažas
Kas yra permanentinis makiažas, kaip pasidaryti ilgalaikį makiažą, permanentinio makiažo žala sveikatai.
Blakstienos
Blakstienų priauginimas, kaip prižiūrėti blakstienas, priemonės norint prižiūrėti blakstienas, kaip išsirinkti blakstienų tušą