Turbūt nėra nei vienos temos, kurios atžvilgiu žmonės būtų vieningos nuomonės. Net ir kalbant apie taiką pasaulyje atsiras prieštaraujančių, tai ką jau kalbėti apie plastinę chirurgiją. Vieni UŽ, kiti PRIEŠ... Tačiau juk galime „išleisti savo nuomonę atostogų“ ir į viską pažvelgti objektyviai. Tiesiog įvertinti plastinės chirurgijos privalumus ir trūkumus, teikiamą naudą ar žalą. Paprasčiausiai pažvelgti kitaip – ne kaip „paparaciai“ (kas, kur, už kiek, kurią vietą padidino ar patempė), nekritikuoti ir neteisti, o įvertinti šiuolaikinio gyvenimo teikiamas galimybes.
Nieko blogo tame nėra
Esame pripratę prie paskalų. Jei televizijos laidą vedanti mergina pasididino krūtis, būtinai bus sukurta atskira laida, kurioje visa Lietuva ją kritikuos, teis, arba jai pavydės. Dievobaiminga močiutė pasmerks vidutinio amžiaus moterį, kovojančią su raukšlėmis. O kitas žavėsis kad 60-metė moteris dar negalvoja apie anūkus, nori atrodyti jaunai, nes tas noras padeda taip jaustis.
Kitų žmonių poelgių perdėta kritika nėra geras tonas. Greičiau jau - neišmanymo demonstravimas. Juk gyvenimas keičiasi, todėl reikia stengtis suprasti įvairius pokyčius. Mes jau ir nebeatsimename laikų, kai svarbiausia buvo - išgyventi. Dabar gi svarbu kaip tai padaryti. Atsirado nauja sąvoka - gyvenimo kokybė, kuri beje įtakoja žmogaus sveikatą. Sveikata suprantama kaip fizinės, socialinės ir dvasinės gerovių visuma. Taigi, grįžkime prie plastinės chirurgijos. Jei viena ar kita korekcija padeda žmogui geriau jaustis, bendrauti su aplinkiniais, galų gale atveria galimybes geresnio darbo susiradimui ir taip pagerina gyvenimo kokybę - kodėl gi ne?
Šiek tiek istorijos...
Plastinės chirurgijos ištakos – Senovės Indija. Suprantama, tuo metu naudota grubi technika nesulyginama su šiuolaikinėmis medicinos galimybėmis, bet tai įrodo, kad problema buvo opi visais laikais ir plastinė chirurgija nėra turtingų „poniučių“ pramoga.. Chirurgijos pradininkas Sushruta pirmasis aprašė plastinės chirurgijos principus. Apie 600 m.pr.Kr. jis atliko operaciją, panaudodamas kaktos odą nusikaltėlių nosių, kurios buvo amputuotos vykdant bausmę, atstatymui. Tokia pat procedūra buvo panaudota Indijoje moterų, kurias buvo subjauroję pavydūs vyrai, nosių atstatymui.
Šiuolaikinės plastinės chirurgijos pradžia – Renesanso Italija. 1957 m. Gaspare Tagliacozzi parašė pirmąją knygą, kuri yra laikoma plastinės chirurgijos vadovėliu.
Ypatingas įdirbis plastinėje chirurgijoje buvo Pirmojo pasaulinio karo metais. Plastinė chirurgija buvo naudojama kareivių, sužalotų šautinėmis žaizdomis, nudegusių veidus, gydymui. Prancūzų armijos chirurgas Morestin‘as įkūrė centrą Prancūzijoje. Morestin‘as buvo vienas iš pirmųjų chirurgų, įrodžiusių, kad galima odą ir pagrindinius audinius atskirti bei perkėlinėti, išvengiant jų nekrozės (apmirimo).
Harold‘as Gillies‘as, anglų LOR (ausų, nosies, gerklės) specialistas, aplankęs Morestin‘ą buvo sužavėtas jo darbu. Vėliau jis pats įkūrė veido plastinės chirurgijos centrą Alderšoto miesto (Anglija) karo ligoninėje. Gillies‘as buvo pirmasis plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos specialistas, kuris savo sugebėjimus demonstruodavo smalsiems gydytojams. Dauguma vadovėlių buvo parašyti būtent po Pirmojo pasaulinio karo. Gali skambėti žiauriai, bet juk iš tiesų, tuo laikotarpiu chirurgai turėjo puikias galimybes savo eksperimentams ir praktikai. Pirmasis plastinės chirurgijos vadovėlis buvo išleistas 1919m. („Plastinė chirurgija: principai ir praktika“), o Harold‘o Gillies‘o vadovėlis „Plastinė veido chirurgija“ – 1920 m.
Nuo 1920m. pastebėta, kad plastine chirurgija koreguojami ne tik sužalojimai ar išsigimimai, bet ir nepatinkantys veido bruožai. Plastinę chirurgiją pradėta taikyti psichologinių problemų sprendimui.
Plastinė chirurgija šiandien
Būtent dėl to ir kyla daugiausiai diskusijų, ar visada noras „save pakoreguoti“ yra pagrįstas, ar tai nėra tik nepilnavertiškumo kompleksą jaučiančių asmenų užgaida, ir ar verta ją tenkinti. Plastikos meno atstovai teigia, kad niekada nesutinka operuoti, jei įtaria psichologinių problemų. Nes pasitaiko pacientų, kurie tiesiog sureikšmina savo trūkumą, kurio net nepastebėtum, arba kuriems išsivysto priklausomybė plastinėms operacijoms. Tokiems pacientams reikalinga kitokio pobūdžio pagalba.
O šiaip, plastinė chirurgija padeda. Štai keletas procedūrų, kurios pašalina kosmetinius trūkumus ar traumų padarinius: nosies plastika, atlėpusių ausų plastika, apgamų, tatuiruočių, rando pašalinimas, plaukų persodinimas. Arba kitos, kurias sąlyginai galėtume pavadinti atjauninančiomis: viršutinių ir apatinių vokų plastika, veido, kaklo, sėdmenų patempimas, kolageno arba hialurono rūgšties injekcijos. Dar yra procedūrų, kurias galėtume įvardinti kaip šokiruojančias: krūtų padidinimas, varpos didinimas ir ilginimas, varpos bei sėklidžių implantai, moteriškų genitalijų plastika. Tai be galo intymu, galbūt dėl to ir smalsu. Bet galbūt merginai ar vyrukui tiek nedaug trūksta iki pilnavertiškumo jausmo, ar reikėtų ją ar jį smerkti…?
Siūlome susipažinti su populiariausiomis plastinėmis operacijomis, kurias galbūt ryšitės išbandyti, arba bent jau žinosite ką patiria asmenys grožio ir geros savijautos vardan.
Apie operacijas trumpai
Veido ir kaklo odos patempimas (liftingas). Yra keletas metodų šiai operacijai atlikti. Tai gali būti paprastas odos patempimas, arba gilesnių audinių korekcija. Be to, veido ir kaklo odos patempimas dažnai kombinuojamas su smakro riebalų nusiurbimu ir vokų plastika. Visi šie klausimai turi būti aptariami konsultacijos metu. Liftingą tikslinga atlikti sulaukus 35-40 metų, kai atsiranda raukšlelės, oda tampa ne tokia elastinga. Operacijos efektas vidutiniškai išlieka 5-10 metų, o šis laikotarpis priklauso nuo organizmo sveikatos būklės, gyvenimo būdo, kitų būsimų kosmetologinių procedūrų. Kartą atlikta operacija nesukelia būtinybės ją kartoti. Žinoma, veidas keisis ir po operacijos, tačiau praėjus 20 metų po jos, palyginus su bendraamžiais, veidas atrodys jaunesnis penkiais ar dešimčia metų. Bet, esant būtinybei, operaciją galima kartoti būtent po 5-10 metų.
Kai kurie dalykai, susiję su operacija, kuriuos vertėtų žinoti: pageidaujant operacija atliekama bendroje nejautroje. Šiuolaikinės anesteziologijos lygis leidžia neskausmingai atlikti žymiai sudėtingesnes operacijas, taigi, ši operacija nesukels jokių nemalonių pojūčių. Po operacijos stacionare reikia išbūti iki kitos dienos ryto, o į darbą galima eiti po 10-12 dienų. Iš esmės, atsistatymo laikotarpis individualus, priklauso nuo organizmo savybių ir pooperacinės priežiūros. Patyrusiems veido ar kaklo odos patempimo operaciją, taikomi lengvi apribojimai, t.y. mėnesį negalima stipriai sportuoti, rekomenduojama nesimėgauti sauna, draudžiama dažyti plaukus.
O svarbiausias dalykas, kurį reikėtų atminti – kad ši operacija neturi pakeisti Jūsų veido bruožų. Operacija atlikta kokybiškai, kai pažįstami Jus giria, esą gražiai atrodote, bet niekaip negali suprasti, kas Jums yra.
Vokų plastika (blefaroplastika). Atliekant vokų plastinę operaciją, gali būti pašalinama tik išsitempusi vokų oda, arba, per mažus įdūrimus, gali būti pašalinami maišeliai. Vokų kontūrai įgauna tinkamą formą, o operacijos pėdsakų nematyti. Dažniausiai yra taikoma kombinuota metodika, kai šalinama ir oda, ir maišeliai. Ši procedūra dažnai atliekama kartu su veido ar kaklo odos patempimu, ir yra šiek tiek paprastesnė. Procedūrą galima atlikti esant 35-40 metų amžiaus, vėliau procedūrą galima kartoti kas 6-7 metai (bet tai nėra būtina), Jūs ir taip atrodysite jaunesni, operacijos efektas išlieka iki 7 metų.
Operacija neskausminga, ji atliekama taikant vietinį nuskausminimą ir raminamuosius medikamentus. Iš stacionaro po tokios procedūros išleidžia tą patį vakarą. Į darbą galima eiti po 8-10 dienų. Arba truputį vėliau, jei nemėgstate rodytis be makiažo, mat tai galima daryti tik po 11 dienų. Be to, reikia žinoti, jog gali būti mėlynių ir patinimų, kurie per keletą dienų praeina. Panašiai kaip ir po liftingo, tik trumpiau (apie savaitę), reikėtų vengti fiziškai aktyvios veiklos, saunos, makiažo.
Kokybiška operacija neturėtų pakeisti Jūsų veido bruožų. Jūs turite atrodyti jauniau, o žvilgsnis turi būti žymiai išraiškingesnis.
Vietiškai susikaupusių riebalų nusiurbimas (liposakcija). Liposakcija – pats efektyviausias chirurginės kosmetologijos metodas, skirtas vietiškai susikaupusių riebalų pašalinimui. Ant kūno yra keletas sričių, kur dažnai stebimas riebalinio audinio atsidėjimas. Dažniausiai tai klubai, keliai, pilvas, smakras. Specialios aparatūros pagalba per nedidelius įdūrimus yra pašalinami nereikalingi riebalai. Svarbu žinoti, kad liposakcija, arba liposkulptūra, yra naudojama kūno ir veido formų korekcijai, o ne kūno masės mažinimui. Be žalingo poveikio sveikatai vienos operacijos metu daugiausiai galima pašalinti 2,5-3 kilogramus riebalų.
Užmirškite visus mitus apie riebalinių ląstelių „dauginimąsi“ ir keturgubėjimą, atminkite – riebalinės ląstelės nesidalija, padidėja tik jų tūris. Todėl pašalinus atitinkamą riebalinio audinio kiekį, yra pasiekiamas pakankamai stabilus ir ilgas efektas. Tai, kad riebalų šalinimo operacija vienoje vietoje gali įtakoti riebalų susikaupimą kitose vietose – taip pat mitas. Riebalų atsidėjimas priklauso tik nuo mitybos ir nuo gyvenimo būdo. Taip pat daugelį baugina tai, kad po riebalų nusiurbimo lieka nelygumai. Pasirinkite kvalifikuotą specialistą, ir nereikės baimintis dėl tokių komplikacijų.
Dažnai pacientai klausia, ar galima vienos operacijos metu nusiurbti riebalus nuo kelių sričių. Tačiau vienareikšmiško atsakymo nėra ir tai yra apsprendžiama individualios konsultacijos metu. Tačiau viena yra aišku, kad laikantis taisyklių yra ribojamas ne tik nusiurbiamų riebalų kiekis, bet ir operuojamo paviršiaus plotas. Jei vienos operacijos metu pašalinti visus norimus riebalus nėra galimybės, operaciją kitoje srityje galima planuoti po 3-4 mėnesių.
Pooperacinis laikotarpis ilgas – tik po mėnesio dingsta didžioji dalis mėlynių ir patinimų, o galutinį rezultatą galima vertinti tik po 3-4 mėnesių.
Operacija atliekama sulaukus pilnametystės.
Otoplastika (ausų korekcija). Atlėpusios ausys gali būti dažna kompleksų ar net psichologinių sutrikimų vaikystėje ir paauglystėje priežastimi, todėl operaciją stengiamasi atlikti iki išsivystant moralinėms vaiko problemoms. Operaciją vaikams galima atlikti nuo 6 metų amžiaus. Suaugusiems, kurie nepatenkinti savo išvaizda dėl atlėpusių ausų, taip pat rekomenduojama atlikti otoplastiką.
Operacijos metu pakeičiama ausies kriauklės kremzlės forma. Mažiesiems pacientams operacija atliekama visiškoje nejautroje, vyresnėliams ir suaugusiems – vietinėje. Pooperacinis randas lieka užausyje, o po 2-3 mėnesių tampa visiškai nematomas.
Randų pašalinimas. Randai atsiranda dėl daugybės veiksnių: mechaninių traumų, cheminių ir temperatūrinių nudegimų, jonizuojančios spinduliuotės. Randai gali atsirasti įvairiausiose odos vietose ir būti skirtingų formų bei skirtingo gylio. Nuo to priklauso naudojama rando šalinimo metodika: nuo tirpalų injekcijos į randą iki chirurginių įsikišimų. Priklausomai nuo pasirinktos metodikos, randą galima padaryti mažiau pastebimu, arba nepastebimu visiškai.
Operacija atliekama vietinėje nejautroje, ir netgi nestacionariai, o ambulatoriškai. Tačiau tai vistiek operacija, po jos rekomenduojama apie mėnesį smarkiai nesportuoti, prižiūrėti siūles, kad išvengtumėte galimo uždegimo.
Krūtų didinimas. Krūtų forma ir dydis, be abejo, rūpi daugeliui moterų (dėl vyrų net neabejojame, jiems taip pat rūpi). Plastinės chirurgijos pagalba galima pakeisti įgimtus krūtų formavimosi ypatumus arba koreguoti trūkumus, atsiradusius dėl amžiaus.
Krūtų didinimas – tai protezo implantacija po pieno liauka. Implanto dydis ir forma bei operacijos atlikimo metodika aptariama individualiai konsultacijos metu. Pasirinkimas platus, todėl apie tai - kitame straipsnyje.
Specialistai apibrėžia tinkamą amžių krūtų didinimo operacijai – nuo 17 iki 60 metų. Efektas išlieka daugybę metų. Operacija atliekama esant pilnai nejautrai, trunka apie 3-4 val. Siūlės nuimamos po 8-9 dienų ir įprastas gyvenimo ritmas atsistato, tik mėnesį laiko reikia nešioti specialią liemenėlę, nesimaudyti vonioje, pirtyje, tris mėnesius nesportuoti.
Krūtų mažinimas ir patempimas (redukcinė mamoplastika). Redukcinė mamoplastika – tai plastinė operacija, kurios metu pašalinamas odos perteklius ir dalis pieno liaukos.
Operacija atliekama nuo 18 metų. Liekamasis efektas priklauso nuo individualių organizmo savybių, bet gali išlikti ir visą gyvenimą.
Šiuolaikinės metodikos leidžia išlaikyti spenio jautrumą ir laktaciją tiek po krūtų didinimo, tiek po mažinimo. Žinoma, maitinimas krūtimi gali pabloginti operacijos rezultatą.
Krūtų patempimas. Kitaip ši operacija vadinama mastopeksija – krūties formos pakeitimas patempiant odą ir neliečiant pieno liaukos.
Ši procedūra paprastai atliekama po 30 metų. Pooperaciniai apribojimai tokie pat, kaip ir po krūtų didinimo.
Botulino toksino injekcija arba botokso preparatas, skirtas veido raukšlėms šalinti. Preparato pagrindas – botulino toksinas, kuris sukelia raumenų nejudrumo efektą. Dėl botokso poveikio galima apriboti mažiausių mimikos raumenų judesius, dėl kurių ir susidaro raukšlės. Nesibaiminkite, dėl šios procedūros veidas netaps be mimikos ar kaip „kaukė“, nes injekcija atliekama tiksliai į reikiamą raumenį, kurio nejudrumas neturės jokio poveikio Jūsų emocijų išraiškai.
Botokso preparatu taip pat galima gydyti pagausėjusį prakaito išsiskyrimą, kuris nėra malonus daugeliui moterų, o ypač kai kurių profesijų atstovams (modeliai, dainininkai, aktoriai ir net politikai).
Botokso injekciją gali atlikti tik gydytojas – kosmetologas, gavęs specialų apmokymą. Dūris daromas labai plona adata. Procedūra mažai skausminga, bet esant reikalui gali būti taikoma vietinė nejautra. Procedūros rezultatas pastebimas po savaitės ir išlieka iki 6-12 mėnesių.
Gerda Pleškienė
Sveikatosstudija.lt
Visi straipsniai
Blakstienos
Blakstienų priauginimas, kaip prižiūrėti blakstienas, priemonės norint prižiūrėti blakstienas, kaip išsirinkti blakstienų tušą
Depiliacija cukrumi namuose
Kaip namuose pasidaryti cukraus vašką. Kaip namuose depiliuotis cukraus vašku. Ekologiška, pigu, paprasta! Mokomieji depiliavimo cukrumi videofilmai
Gydomasis masažas
Gydomasis masažas, gydomojo masažo nauda sveikatai, tailando masažas, maorių masažas, masažas šiltais akmenimis, medaus masažas
Kaip atsigauti po švenčių
Priemonės kaip atsigauti po švenčių, pirties pagalba atsigaunant po švenčių
Kaip dažyti ir formuoti antakius namuose?
Kaip formuoti ir dažyti antakius, kokios reikalingos priemonės, kaip suderinti plaukų ir odos spalvas
Kaip išvalyti nosies poras namuose?
Išsiplėtusios veido poros. Kaip išsivalyti "juoduliukus" ant nosies namų sąlygomis.
Kaip naudotis soliariumu
Ką daryti prieš einant į soliariumą, deginimosi trukmė soliariumuose, kaip tinkamai prisižiūrėti esant soliariumuose.
Kaip nusidažyti plaukus pačiai
Kaip nusidažyti plaukus pačiai, kokios priemonės reikalingos, kaip elgtis po dažymo
Kaip padaryti depiliaciją
Depiliacija namuose, depiliacijos ir epiliacijos procedūros, kojų, pažastų, bikinio depiliacija
Kaip vartoti vitaminus
Teisingas vitaminų vartojimas, vitaminų trūkumo simptomai, kokių vitaminų reikia organizmui,
Pasirinkite kategoriją
Šventinis ir proginis makiažas
Kaip pasidaryti šventinį ir proginį makiažą, kokios priemonės reikalingos norint pasidaryti makiažą, kuo skiriasi profesionalus makiažas nuo mėgėjiško
Kaip nusidažyti plaukus pačiai
Kaip nusidažyti plaukus pačiai, kokios priemonės reikalingos, kaip elgtis po dažymo
Depiliacija cukrumi namuose
Kaip namuose pasidaryti cukraus vašką. Kaip namuose depiliuotis cukraus vašku. Ekologiška, pigu, paprasta! Mokomieji depiliavimo cukrumi videofilmai
Slenkantys plaukai
Slenkančių plaukų priežastys ir įvairios procedūros nuo plaukų slinkimo
Žalingi įpročiai
Žalingų įpročių padariniai, žalingų įpročių žala žmogaus sveikatai, kas atsitinka išvaizdai jei yra vartojamas didelis kiekis alkoholio, rūkymo žala žmogaus išvaizdai bei organizmui, cukraus žala
Kaip dažyti ir formuoti antakius namuose?
Kaip formuoti ir dažyti antakius, kokios reikalingos priemonės, kaip suderinti plaukų ir odos spalvas
Plaukų augimą skatinanti kaukė
Natūralios priemonės skatinančios plaukų augimą, plaukų augimą skatinančios kaukės pagaminimo būdas
Kaip išvalyti nosies poras namuose?
Išsiplėtusios veido poros. Kaip išsivalyti "juoduliukus" ant nosies namų sąlygomis.
Kaip padaryti depiliaciją
Depiliacija namuose, depiliacijos ir epiliacijos procedūros, kojų, pažastų, bikinio depiliacija
Permanentinis makiažas
Kas yra permanentinis makiažas, kaip pasidaryti ilgalaikį makiažą, permanentinio makiažo žala sveikatai.