Dantų implantai
Atnaujinta: 2020-03-06

Turbūt daugelis esate girdėję apie dantų implantus, kurie padėjo Jūsų draugams, pažįstamiems, bičiuliams „susigrąžinti“ dėl įvairių priežasčių prarastus dantis... Bet ar tikrai žinome, kas tai yra?
Pirmiausiai reikėtų pakartoti, iš ko susideda kiekvienas mūsų dantis. Jis turi dvi pagrindines dalis - danties šaknį, esančią kaule po dantenomis, ir mums matomą danties vainiką, esantį virš dantenų.

Dantų implantavimas


Būtent šaknis laiko dantį vietoje. Praradus danties vainiką, dar galima jį atstatyti ant šaknies, bet jei netenkama ir jos, atstatyti atsiradusi defektą nepažeidžiant gretimų dantų – nebeįmanoma! Nebent –panaudojus danties implantą.
Švedų mokslininko Branemark prieš 40 metų sukurti dantų implantai, Lietuvoje pradėti naudoti tik prieš 15 metų, po nepriklausomybės atgavimo. Nepaisant to, jau galima džiaugtis puikiais rezultatais, o implantas ir toliau išlieka vienu svarbiausių išradimų šiuolaikinėje odontologijoje.

Dantų implantas – tai danties šaknies formos sraigtas, kuris įsriegiamas į žandikaulio kaulą po dantenomis, prarasto danties vietoje. Tai vienintelis šiais laikais įmanomas danties šaknies pakaitalas. Impantui suaugus su kaulu, jis tampa puikia atrama virš jo fiksuojamam protezui (pavieniam vainikėliui, tiltui ar išimamai plokštelei), o kartu jie yra tikslus natūralaus danties atkartojimas.

Danties implanto dalys


Taigi implantai naudojami, kai reikia atstatyti trūkstamus dantis – vieną, keletą ar net visą dantų eilę. Be to, norint atstatyti grupę prarastų dantų, nebūtina sriegti tiek pat impantų. Dažniausiai pakanka įsodinti keletą ir ant jų fiksuoti tiltinį protezą. Net visam bedančiam žandikauliui suprotezuoti paprastai užtenka 4-8 imlantų.
Implantai yra gaminami iš metalo titano, kuris yra labiausiai suderinamas su žmogaus organizmu, dėl to nesukelia alerginių reakcijų ir gali „suaugti“ su kaulu. Kaip ir įprastų protezų atveju, ant impantų tvirtinami protezai gaminami iš metalo-keramikos ar bemetalės-keramikos.

Implantų privalumai
Pagrindinis implanto privalumas yra tas, kad jis, suaugęs su kaulu, sudaro labai tvirtą ir stabilią atramą virš jo fiksuojamiems protezams. O savo ruožtu visai nejudantys protezai užtikrina efektyvų kramtymą, natūralią kalbėseną, komfortą ir pasitikėjimą savimi.
Kitas privalumas – implantas neleidžia nykti aplinkiniam kaului, kuris po danties pašalinimo, palaipsniui mažėja ir plonėja. Taigi, kuo ilgiau yra delsiama, tuo blogėja sąlygos to paties implanto įsriegimui. Tuo pačiu implantai užtikrina natūralios veido formos išlaikymą.
Jeigu yra prarastas vienas ar keli dantys, implantas leidžia išvengti gretimų dantų šlifavimo. Tai ypač svarbu, jei tie dantys yra visiškai sveiki.
Ilgai nešiojus išimamus protezus ir sunykus po jais esančiam kaului, labai pablogėja šių protezų stabilumas. Jie pradeda judėti valgant, kalbant, atsiranda baimė, kad jie iškris pokalbio metu, nuolat jaučiamas diskomfortas. Tokiu atveju implantai yra vienintelė efektyvi priemonė išimamų protezų fiksacijai.

Implantacijos proceso eiga
Pirmojo vizito metu aptariamas Jūsų asmeninis gydymo planas ir nustatoma, ar Jums reikalinga implantacija.
Pirmiausiai surenkami duomenys apie paciento bendrą sveikatą, ar neserga ligomis, įtakojančiomis kaulo būklę ir turinčioms įtakos implanto prigijimui.
Taip pat atliekamas vietinis ištyrimas, įvertinant sakandį, defekto vietoje likusio kaulo aukštį, plotį, aplinkinių dantenų būklę. Atliekami rentgenologiniai tyrimai: danties rentgenograma, ortopantomograma (panoramine nuotrauka), padedantys tiksliau nustatyti kaulo kiekybinę ir kokybinę būklę bei įvertinti kitas aplinkines anatomines struktūras.
Jeigu bus nutarta, kad Jums reikalinga implantacija ir ją įmanoma atlikti, tuomet viskas vyks tokia tvarka:

1. Danties implanto įsriegimas į žandikaulio kaulą.
Implantacijos operacija trunka tik apie vieną valandą, naudojamas vietinis nuskausminimas, kurio visiškai pakanka, kad nejaustumėte skausmo, tuo pačiu galite sekti operacijos eigą. Verta paminėti, kad taip baisiai skambantis žodis „operacija“ naudojamas tik todėl, kad visa ši procedūra atliekama steriliomis sąlygomis. Po implanto įsukimo, virš jo esančios dantenos susiuvamos. Siūlai pašalinami jau po dešimties dienų. Nuo šio momento prasideda implanto prigijimo procesas, vadinamas osteointegracija ir trunkantis 4-6 mėnesius.

Danties implantavimas 1


2. Dantenų formavimo etapas.

Jis atliekamas vietinėje nejautroje, per 10-15min, padarius nedidelį pjūvelį dantenose ir ant implanto užsukus specialios formos detalę, kuri per 4 savaites suformuoja gražią dantenų formą būsimam vainikėliui.

3. Atramos vainikui uždėjimas.
Odontologas pakeičia dantenų formavimo detalę į atramos vainikui detalę. Dažniausiai šiame etape ant implanto jau uždedamas ir laikinas (plastmasinis) protezas. Kartais laikinas protezas uždedamas jau antrojo etapo metu.

Danties implantavimas 2


4. Pakutinis gydymo etapas – protezavimas.
Jo metu gydytojas nuo nuo implantų nuima atspaudą, pagal kurį daromi nuolatiniai protezai. Reikalingi keli vizitai. Trukmė – 10-14 dienų. Pabaigus protezavimą, dantys tiek kramtymo, tiek estetikos atžvilgiu atrodo kaip natūralūs.

Danties implantavimas 3


Matyt daugeliui kyla klausimas ar dantų implantai ilgai tarnauja, ar yra duodamos kažkokios garantijos?
Pripažinti pasaulyje implantų gamintojai, jų gaminamiems implantams dažniausiai duoda 10-15 metų garantiją. Tačiau jei implantas įsriegiamas ir suprotezuojamas kokybiškai, jis gali tarnauti visą gyvenimą. Be abejo, implantų ilgaamžiškumui labai didelę reikšmę turi ir paciento asmeninė implantų, o kartu ir visos burnos ertmės priežiūra pasibaigus gydymui. Verta paminėti, kad to kokybiškai nedarant, implantai gali iškristi, lygiai taip pat, kaip ir natūralūs dantys, esant periodontitui (paradontozei). Todėl būtina bent 1 ar 2 kartus per metus apsilankyti pas burnos higienistą bei pas Jus protezavusį gydytoją. Kalbant apie kainą – nors implantacija yra brangesnė paslauga nei daugelis kitų protezavimo paslaugų, tai yra labai ilgalaikė investicija.

Ar galimos kokios nors komplikacijos po implantacijos ?
Didžiausia komplikacija, kokia gali būti – tai, kad implantas neprigis. Remiantis statistiniais duomenimis, dėl įvairių priežasčių 3-4 proc. implantų neprigyja. Bet jaudintis dėl to nereikėtu, nes, kaip matote, to tikimybė labai nedidelė, be to tokiu atveju visiškai neskauda ir pašalinus tokį implantą ir palaukus 2-3 mėnesius, į jo vietą galima įsriegti kitą. Tai Jums papildomai neturėtų kainuoti.

Kada galima grįžti į darbą po implanto įsriegimo?
Į darbą Jūs galite grįžti jau kitą dieną po operacijos. Kartais po operacijos atsiranda nedidelis patinimas operuotoje vietoje, tačiau paskirti medikamentai ir tinkama prižiūra leidžia gerai jaustis. Patinimas praeina per tris dienas, kurias, tokiu atveju, rekomenduojama praleisti namuose.

Ar yra amžiaus apribojimai implantacijai?
Implantacija atliekama po lytinės brandos – nuo 18 metų, kai organizmas nustoja augti. Daugiau amžiaus apribojimų nėra, svarbu, kad toje vietoje, kur bus sriegiamas implantas, būtų pakankamai kaulo.

Jei Jums dar iškiltų kokių nors klausimų dėl implantacijos, visada kreipkitės dėl konsultacijos į implantuojantį gydytoją, kuris Jums mielai į juo atsakys.

Vaidotas Kuras
gyd.odontologas

Sveikatosstudija.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Dantų balinimas

Dantų balinimas kapomis, balinančios dantų pastos, balinimo juostelės, balinimo geliai, dantų balinimas namuose, kabinetinis dantų balinimas, profesionalus dantų balinimas

Dantų implantavimas

Dantų implantai, implantacija, dantų implantavimo eiga, dantų implantų privalumai, dantų implantavimo rizika

Dantų protezavimas

Dantų protezai, dantų vainikėliai, dantų tiltai, dantų implantai, protezų priežiūra

Dantų tiesinimas

Dantų breketai, dantų kapos, ortodontinis gydymas, dantų tiesinimas kapomis, dantų tiesinimas breketais, dantų kabės

Dantų valymas

Dantų valymo metodai, kasdienė burnos higiena, dantų šepetėliai, elektrinis dantų šepetėlis

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozės gydymas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Prarastų dantų atkūrimas

Kas yra dantų implantai, kiek kainuoja implantai

Kraujuojančios dantenos

Patarimai, kaip valytis dantis, kad nekraujuotų dantenos, kaip tai sustabdyti, įvairios priežastys kodėl kraujuoja dantenos, patarimai ką reikia daryti norint neprarasti dantų.

Parodontozės gydymas

Periodontito - parodontozės simptomai, profilaktika ir gydymas

Odontologijos paslaugos