Baimės mūsų gyvenime
Atnaujinta: 2018-01-17

Liudmila Tamašauskienė - gydytoja, vaikų neurologė, 34 metai darbo stažo. Konsultuoja kaip neurologė Vilniaus universiteto vaikų ligoninės skyriuose:
  • Pediatrijos
  • Chirurgijos
  • Intensyvios terapijos
  • Naujagimių intensyvios terapijos
Turi specializacijas ir patyrimą taikomojoje kineziologijoje, homeopatijoje ir kinų medicinoje (vaikams ir suaugusiems). Viena iš Baltijos vaikų neurologų asociacijos ikūrejų ir pirma vice-prezidentė nuo Lietuvos. Neetatinė neurologė prie Lietuvos sveikatos ministerijos. Atestuota Tai-či ir Cigun instruktorė, patirtis virš 25 metų.

„Vis mes atėjome iš vaikystės" - A. Sent-Egziuperi. Baimės prasideda nuo nėštumo, gimdymo, kūdikystėje - iki vienerių metų ir vaikystėje iki 7 metų. Nėštumas, gimdymas ir pirmieji gyvenimo metai psichiatrų vadinami pradinės sveikatos laikotarpiu.

Baimė tai viena sudėtingiausių problemų medicinoje. Mirties baimė atsiranda jau isčiose. Vaiko biochemija pilnai sutampa su mamos patiriančios stresą biochemija. Baimės centras randasi smegenų dalyje, vadinamoje Amygdala. Baimė ją dirgina. Ypač svarbu, kiek smegenų žievė gali kontroliuoti šį centrą. Naujagimių amygdalos dydis priklauso nuo to, kiek baimių vaikas patyrė būdamas isčiose. Kuo didesnė amygdala, tuo didesnis ir polinkis pasiduoti baimėms.

Jei vaikas iki dviejų savaičių amžiaus buvo atskiriamas nuo mamos, tai pas jį atsiranda elgesio pokyčiai, kuriais bandoma apginti savo baimes ir prarandamas saugumo jausmas gyvenime. Išsivysto kasdieninis baimės dėl ateities įprotis - vadinamas generalizuotas nerimas - „kad kas nors neatsitiktų..."  su kuriuo žmogus praleidžia visą likusį gyvenimą. Tokius požymius jau galima pastebėti pas kūdikius. Pavyzdžiui, jei kūdikį žaidžiant išmesti į viršų ir vėl sugauti, tai vieni vaikai juoksis, o kiti šauks. Šaukiantys paprastai nepasitiki, kad mama ar tėtis juos pagaus, pas juos jau susiformavęs vidinis nepasitikėjimas gyvenimu.

Vaikystėje patirtos baimės sukuria naujas elgesio formas, kurios tampa įpročiais ir įtakoja mūsų gyvenimus, pasitvirtina taisyklė, kad visi gyvenimo įvykiai tai vidinių nuostatų pasekmės. Tokiu elgesiu stengiamasi apsisaugoti nuo baimių, pavyzdžiui mintis, kad jis nemylimas, verčia vaiką pataikauti. Baimės taip pat formuojasi, jei vaiko neįvertina, jį kritikuoja, žodžiais „koks tu silpnas, nevykęs" iškelia vaikui sąlygas bet patys jų nevykdo. Fizinės ir psichinės vaikų problemos atsiranda tuomet, kai  tėvų tarpusavio sąntykiuose yra problemų.

Jei vaikas jaučiasi mylimas, tai ir jo veiksmuose pasireiškia meilė, jis moka mylėti. Mylimas vaikas atiduoda meilę mamai ir kitiems žmonėms per savo veiklą ir džiaugiasi gyvenimu. Kuo daugiau meilės - tuo mažiau nerimo.

Tas, kuriam mama nesišypso, kuris yra kritikuojamas - jaučiasi nevertas mamos meilės ir turės daug problemų, pradedant nuos susirgimų, dažniausiai astmos iki nesugebėjimo sukurti šeimą ir pilnaverčius sąntykius, pas jį širdis liks uždara, nesugebanti suteikti meilės kitam. Pastebima tokia grandininė reakciją - ką patyrė moteris nuo savo mamos, tą jinai perduos ir vaikui.

Autoimuniniai susirgimai prasideda nuo „mylimo" negatyvaus elgesio ir negatyvaus mąstymo, nuo žodžių, kurie išreiškia savęs pažeminimą ir nuoskaudą. Mūsų pasąmonė ir kūnas klauso mūsų žodžių ir įjungia savęs naikinimo programą. Savęs pažeminimas gali atsirasti ir dėl to, kad žmogus iškelia sau neteisingai aukštus reikalavimus, kurių negali įvykdyti, ir tuomet jaučiasi nevykėliu.

Vaikystės baimės tęsiasi, žmogus negali subręsti ir perkelia savo prisitaikantį gyvenimo būdą į suaugusiojo gyvenimą, tai pasireiškia per prisirišimus, stereotipinį elgesį ir įpročius. Paprastai būna kažkas nuobodžiai pastovaus - tai savas šaukštas, puodelis, mylimas maršrutas, ir šie prisirišimai mąžina dabarties baimę. Gali atsirasti priklausomybės, tokios rūkymas, alkoholis, narkotikai ir tai susiję su ateities baime. Rukantysis naudoja čiulpimo refleksą iš praeities, ir išpučia dūmus į ateitį, tarsi išvengdamas dabarties. Apgirtimas nuo alkoholio ar narkotikų, tai ryškus ir ilgalaikis pabėgimas nuo būties dabartyje.

Būna mažiau pastebimi ir tarytum socialiai pateisinami įpročių, kaip laiko pojūčio praradimas, arba žmogus grįžta į  darbą po ligos, atostogų, ir jaučiasi kaip atsilikęs, nevykęs, praranda gyvenimo džiaugsmą ir optimizmą. Kad nepasimesti laike ir išvengti tuščių minčių apie praeitį arba ateitį, reikia kuo dažniau gyventi dabartyje, atlikti būtinus šios dienos darbus.

Išskirtinė mūsų laikotarpio savybė tai skubėjimas - kai mes mintyse lekiame į priekį, pvz. įstrigę automobilių kamštyje, mes prarandame dabarties pojūtį ir momentinę patirtį.  Buvimas savyje, fizinėje ir emocinėje pusiausvyroje ir dabartiniam laike sustiprina mūsų spontaniškumą ir efektyvumą, ir mes tampame pajėgūs gerai ir teisingai atlikti tai, ko reikia šiam momentui.

Elgesio modeliai, atsiradę iš paslėptų baimių, atrodo kaip teigiami ir stiprūs:

"Nemokykite manęs gyventi."
"Aš visada taip darau."
"Aš nekeisiu savo gyvenimo būdo."
"Kaip aš galiu pradėti šokti, jei man virš 40?"


Žmogus nemoka ir nenori mokytis, tobulėti

"Niekada ir nei už ką to nedarysiu."
"Niekada neisiu pėsčias, jei galiu nuvažiuoti."


Įteisintas neveiklumas

"Vargšeli, kaip aš tave suprantu ir kaip man tavęs gaila." Ko nors gailėti - vadinasi, susilieti su skausmu ir jį sustiprinti

Taip pasireiškia savo skausmo baimė, medicinoje gydytojas gąsdina pacientą - „nenaudosi vaistų - numirsi", nes pats bijo mirties. Baimė - tai ateities fantazija, ir baimės pritraukia viena kitą. Užuojautos poreikis pasireiškia tuo, kad nėra pasitikėjimo savo jėgomis.

"Nemėgstu šunų, kačių, šalčio ir kt."


Vaikystės baimių pratęsimas

Augina raumenis: "Save parodysiu, ir niekas nesikabins."
Draugauja su stipresniais: "Jie apgins"


Aktyvios jėgos baimė

Pagalba kitiems, kai niekas neprašo: "Jei ne aš, tai kas?"
Padidėjęs skolos ir atsakomybės jausmas.

Meilės ir įvertinimo poreikis

Vaikas nuėjo tėvų keliais, kartoja tėvų elgesį.
Vaikas nesurado savo kelio.

Mokome kitus gyventi ir žinome, kas kitam geriau ir kaip jis/ji turi pasielgti. - Pas kiekvieną savas braižas, niekas negali padaryti taip, kaip tai daro konkretus žmogus. Jo mokėjimas išsivystė per kartas, kitas dalykas, kad reikia tobulėti visą gyvenimą.

Kiekvienas žmogus patiria vienos ar kitos rūšies baimę, kaip mes galime to išvengti? Pagrindinės sąlygos, tai Dvasios noras pasikeisti ir sąmoningas savo elgesio įvertinimas.

Problemų sprendimas vysto kūrybines žmogaus galias. Kuo aktyvesnis gyvenimas tuo mažiau baimių.

Turėkite laisvo laiko sau, suraskite užsiėmimus kurie jums teikia džiaugsmą. Neprisijunkite prie svetimo skausmo, neišeikite nuo savęs, nes padėti kitam galima tuomet, kai pats esate fizinėje ir emocinėje lygsvaroje, kai turite tvirtą pagrindą gyvenime.

Nesvarbu, kas įvyko, nepasimeskite ir nepabėkite, darykite ką nors, bent išsivirkite arbatos. Skausmas ateina kai mes nieko nedarome. „Veikimas apsaugo nuo šalčio, ligų ir netgi nuo mirties" - A. Sent-Egziuperi

Naujas žinias paverskite veikla. Pavydžiui dabar žmonės daug skaito internete apie sveiką gyvenimo būdą, jogą, dietas - o laiko sau neranda, skuba, nemoka kvėpuoti ir judėti, susikaustę, taigi iš žinių jokios naudos.

Todėl pradėkite pažinti savo kūną, laikyseną ir kvėpavimą. Supraskite savo gyvenimo poziciją, ir jei reikia, keiskite ją žingsnis po žingsnio, lėtai bet užtikrintai. Sėkmė gyvenime suteikia džiaugsmo, sutarkite su savimi ir atlikite tai, kas džiugina jūsų širdį.

 

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Kaip nugalėti depresiją po švenčių

Emociškas atsigavimas po švenčių, kaip elgtis užklupus po švenčių depresijai, kaip emociškai stipresniems grįžti prie rutinos.

Kas yra kūno psichoterapija

Koks yra ryšys tarp fizinių ir psichologinių problemų, kaip suprasti kūno problemas

Meningokokinė infekcija: plitimas, ligos simptomai, gydymas

Kaip atpažinti meningokokinę infekciją ir kaip nuo jos apsisaugoti

Nuovargio priežastys

Nuovargio priežastys, nuovargio gydymas, kodėl atsiranda nuovargis

Rudeninė depresija

Kaip išvengti rudeninės depresijos, būdai padėsiantys išvengti rudeninės depresijos

Vyrų impotencija

Vyriška impotencija, impotencijos gydymas, naturalios priemonės vyriškos impotencijos gydimui

Kas yra kūno psichoterapija

Koks yra ryšys tarp fizinių ir psichologinių problemų, kaip suprasti kūno problemas

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Meningokokinė infekcija: plitimas, ligos simptomai, gydymas

Kaip atpažinti meningokokinę infekciją ir kaip nuo jos apsisaugoti

Kaip nugalėti depresiją po švenčių

Emociškas atsigavimas po švenčių, kaip elgtis užklupus po švenčių depresijai, kaip emociškai stipresniems grįžti prie rutinos.

Nuovargio priežastys

Nuovargio priežastys, nuovargio gydymas, kodėl atsiranda nuovargis

Rudeninė depresija

Kaip išvengti rudeninės depresijos, būdai padėsiantys išvengti rudeninės depresijos

Vyrų impotencija

Vyriška impotencija, impotencijos gydymas, naturalios priemonės vyriškos impotencijos gydimui