Kai akiniai - nebe išeitis.
Regėjimas - vienas svarbiausių žmogaus pojūčių, padedančių orientuotis gyvenime. Regos sutrikimai gali tapti tikra našta. Akiniai ar kontaktiniai lęšiai padeda ne visada, o net ir veikiantys gerai sukelia gausybę nepatogumų. Jau daugelį metų kai kurias regėjimo problemas galima greitai ir nesunkiai išspręsti nedidele lazeriu atliekama procedūra - regos korekcija. Tai ne tik atstato regėjimą, bet ir padeda atsikratyti vargų, susijusių, su regos korekcijos priemonių nešiojimu.
Regos korekcija lazeriu - tik tam tikroms problemoms spręsti
Pasak Regos korekcijos klinikos gydytojo m. dr. Sauliaus Galgausko, regos korekcija lazeriu dažniausiai yra atliekama dėl refrakcijos ydų. Pavyzdžiui, dėl trumparegystės, toliaregystės ar astigmatizmo. Yra labai svarbu, kad refrakcijos yda būtų stabili - nebesikeistų dioptrijos. Tiesa, regos korekcijai lazeriu pasiduoda ne visos akių ligos. Lazerinė korekcija, deja, negydo kai kurių akių ligų, tokių, kaip katarakta, glaukoma ir pan.
Galima pasakyti, jog regos korekcija labiausiai tinkama tada, kai rega gali būti koreguojama ir kitais metodais, pavyzdžiui, nešiojant akinius ar kontaktinius lęšius. Korekcijos operacija praverčia tada, kai žmogui tiesiog pabosta juos nešioti ar tai sukelia pernelyg daug nepatogumų. Kartais nešiojantiems akinius skauda akis ar svaigsta galva. Kontaktiniai lęšiai akims gali sukelti ir daugiau nemalonių pojūčių - akių perštėjimą, įvairius sudirginimus ir uždegimus, perdėtą jautrumą, ašarojimą.
Žinoma, ar regos korekcija gali būti atlikta, turi nustatyti gydytojas oftalmologas. Pacientui atliekami išsamūs tyrimai - ragena matuojama topografu, tikrinamas akių spaudimas ir pan. Visi faktoriai įvertinami individualiai. Individualios konsultacijos metu aptariami ir visi įmanomi su operacija susiję klausimai. Regos korekcija lazeriu gali būti atliekama tik vyresniems nei 18 metų asmenims. Taip pat, pasak gydytojo, svarbu, kad paciento akies ragena būtų pakankamo storio. Plonos ragenos dar labiau ploninti lazeriu negalima. Nuo ragenos storio taip pat priklauso ir tai, kiek dioptrijų bus galima pagerinti regėjimą.
Trumparegystė, toliaregystė ir astigmatizmas
Reikėtų sunerimti, jei daiktus imate matyti neryškiai, žvelgiant į juos iš skirtingų atstumų. Dažniausiai pasitaikanti refrakcijos yra - trumparegystė. Šviesos spinduliai šiuo atveju yra laužiami per stipriai ir daikto atvaizdas susidaro prieš tinklainę. Dėl šios priežasties neryškiai yra matomi toliau esantys dalykai. Toliaregystė - tai tokia yda, kai šviesos spinduliai susitelkia už tinklainės dėl per silpno fokusavimo. Toliaregystės atveju daiktai neryškiai matomi iš bet kokio atstumo. Šios refrakcijos ydos gali pasireikšti pakankamai jauname amžiuje. Turintiems šias refrakcijos yras gali pasireikšti ir dar viena - astigmatizmas. Dėl šios ydos, vaizdas yra deformuojamas, todėl matoma neryškiai. Šiuos požymius lemia ragenos laužiamosios galios defektas.
Svarbiausia - nedelsti. Visi sutrikimai gali atvesti iki rimto regėjimo pablogėjimo. Beveik visais atvejais tai galima kontroliuoti atliekant regos korekciją - akiniais, kontaktiniais lęšiais ar lazerine operacija.
Regos korekcijos operacijos tipai
Lazerinės regos korekcijos operacijos pradėtos daryti dar 1988 m. Lazerinė chirurgija yra itin populiari - būtent oftalmologija yra viena iš medicinos sričių, kurioje lazeris pradėtas taikyti pirmiausia. Kasmet ši operacija atliekama milijonams žmonių. Pasak dr. S. Galgausko, šiuo metu lazerinė regos korekcija gali būti atliekama skirtingais būdais. Vieni populiariausių yra LASIK ir LASEK operacijų metodai.
LASIK operacijos metu yra suformuojamas ragenos lopelis, jis atkeliamas, tada eksimerinio lazerio pagalba suformuojamas naujas ragenos paviršius ir lopelis grąžinamas atgal. LASEK metodo metu ragenos lopelio formuoti nereikia.
Operacija, pooperacinis laikotarpis ir naujas regėjimas
Anot dr. Sauliaus Galgausko, jokio specialaus pasiruošimo operacijai nereikia. Akių korekcija lazeriu yra pakankamai nesudėtinga procedūra. Patartina keletą dienų prieš procedūrą nenešioti kontaktinių lęšių.
Regos korekcijos operacijos metu naudojamas specialus eksimerinis lazeris. Vienos akies operacija trunka vos 15-20 minučių. Galima operuoti abi akis iš karto, mat po operacijos jų dengti nereikia. Pati regėjimo korekcija lazeriu yra visiškai neskausminga ir nepavojinga. Pacientui yra sulašinami specialūs nuskausminamieji akių lašai, jis gali jausti nedidelį spaudimą.
Pooperacinis periodas po regos korekcijos lazeriu paprastai trunka nuo 1 iki 3 dienų. Žmogus iš karto po procedūros ir gydytojo apžiūros gali vykti namo. Po operacijos tereikia lašinti specialius gydytojo-oftalmologo paskirtus akių lašus. Jokia kita priežiūra nėra reikalinga ir žmogus gali grįžti į darbą jau po kelių dienų po operacijos. Žinoma, galimi kai kurie nemalonūs pojūčiai, pavyzdžiui, laikinas akių perštėjimas, ašarojimas, šviesos baimė, nedidelis akių skausmas. Nors rega pagerėja iš karto, iki pilno regėjimo ryškumo gali praeiti keletas mėnesių.
Lazerinės procedūros poveikis yra ilgalaikis. Trumparegystės gydymas lazeriu paprastai būna labai sėkmingas - regėjimo atstatymas gali išlikti visą gyvenimą, žinoma, jei pacientui senstant neprisideda kitos, su regos korekcija nesusijusios akių ligos, neįvyksta akių traumos.
Eglė Piekienė
Visi straipsniai
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Kontaktiniai lęšiai
Kontaktinių lęšių rūšys, kontaktinių lęšių priežiūra, kontaktinių lęšių naudojimas.
Kontaktiniai lęšiai
Kontaktinių lęšių rūšys, kontaktinių lęšių priežiūra, kontaktinių lęšių naudojimas.
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.