Prieš gerus 15-20 metų tai buvo atradimas, kažkas neįprasta ir nesuvokiama. Ir labai brangu.
Šiandien kontaktiniai lęšiai - ne stebuklas, jų priežiūra, palyginti su pirmtakais, tapo paprastesnė, patys kontaktiniai lęšiai tobulėja, tapo prieinami daugeliui asmenų, kuriems reikia koreguoti regėjimą. Kontaktinių lęšių skirstymas parodytas žemiau.
Kontaktinių lęšių rūšys
Pagal medžiagą:
Kieti kontaktiniai lęšiai.
Nešiojant kietuosius kontaktinius lęšius kiekvienas akies mirksnis truputį spaudžia rageną. Pagal deguonies ir kitų dujų pralaidumą kietieji kontaktiniai lęšiai skirstomi į praleidžiančius ir nepraleidžiančius. Tačiau pastaruoju metu jie beveik nenaudojami regėjimui koreguoti.Šie kontaktiniai lęšiai paprastai naudojami tik didelio laipsnio astigmatizmo korekcijai.
Minkšti kontaktiniai lęšiai.
Minkšti kontaktiniai lęšiai gali būti su dideliu drėgmės (vandens) kiekiu (virš 50 %) ir su mažu drėgmės (vandens) kiekiu (mažiau 50 %).Prie minkštų lęšių žmonės lengviau ir greičiau pripranta, jie mažiau juda akyje, todėl sumažėja galimybė juos pamesti, lyginant su kietaisiais kontaktiniais lęšiais. Tačiau jie tarnauja trumpiau nei kietieji.
Pagal nešiojimo režimą:
Tradiciniai kontaktiniai lęšiai.
Tradiciškai kontaktiniai lęšiai nešiojami dienos metu - ryte įsidedami, vakare išimami. Nešiojant lęšius tokiu režimu kietieji tarnauja keletą metų, o minkštieji - iki metų.
Sisteminio keitimo kontaktiniai lęšiai.
Kontaktiniai lęšiai keičiami sykį per mėnesį ar net sykį per keletą mėnesių (pvz. kas 3 ar 6 mėn.).
Dažno sisteminio keitimo kontaktiniai lęšiai.
Kontaktinių lęšių tarnavimo laikas dvi savaitės, viena savaitė arba viena diena.
Prailginto nešiojimo kontaktiniai lęšiai.
Prailginto nešiojimo režimo kontaktinius lęšius neišsiimant galima nešioti savaitę ar 30 dienų.
Pagal dizainą:
Sferiniai kontaktiniai lęšiai.
Trumparegystės ir toliaregystės korekcijai skirti sferiniai kontaktiniai lęšiai.
Toriniai kontaktiniai lęšiai.
Toriniai kontaktiniai lęšiai koreguoja astigmatizmą.
Multifokaliniai kontaktiniai lęšiai.
Multifokaliniai kontaktiniai lęšiai naudojami presbiopijos korekcijai. Tai lęšiai, skirti žmonėms, kurie blogai mato ir į tolį, ir iš arti. Presbiopija - tai senatvinė toliaregystė, su amžiumi susijęs akomodacijos nusilpimas.
Pagal paskirtį:
Optiniai kontaktiniai lęšiai.
Optiniai kontaktiniai lęšiai skirti refrakcijos anomalijų korekcijai (trumparegystė, astigmatizmas, toliaregystė, presbiopija).
Kosmetiniai kontaktiniai lęšiai.
Kosmetiniai kontaktiniai lęšiai naudojami įvairių įgimtų ir įgytų po traumų akių defektų korekcijai, pvz. ragenos drumstumui, rainelės kolobomai.(Rainelės koloboma - rainelės spraga vienoje arba abiejose akyse. Dėl šio rainelės defekto vyzdys būna kriaušės formos.)
Dekoratyviniai (spalvoti) kontaktiniai lęšiai.
Dekoratyviniai (spalvoti) kontaktiniai lęšiai skirti suintensyvinti (paryškinti) esamą akių spalvą, arba jos pakeitimui. Taip pat naudojami, kai akių spalva būna skirtinga (heterochromija).„Crazy" tipo kontaktiniai lęšiai priskiriami prie dekoratyvinių, ant jų gali būti įvairūs piešiniai - vampyro akys, krepšinio klubo logotipas, euro ženklas ir pan. Dekoratyviniai kontaktiniai lęšiai yra lygiai tokia pati priemonė kaip įprasti kontaktiniai lęšiai, todėl jie turi būti tinkamai prižiūrimi, dezinfekuojami, nešiojami vieno asmens (negalima duoti panešioti draugui), įsidedami ir išimami laikantis higienos.Be to, būtina paminėti, kad atlikti tyrimai rodo, jog dekoratyviniai lęšiai blogina regėjimo funkcijas, t.y. aštrumą, kontrastingumą, susiaurėja regėjimo laukas. Todėl nerekomenduojama jų nešioti nuolat.
Visiškai pakeičiantys akių spalvą
Paryškinantys akių spalvą
Suteikiantys galimybę pokštauti
Terapiniai.
Terapiniai kontaktiniai lęšiai pagrinde būna minkštieji lęšiai, kurie pasižymi hidrofiliškumu. Todėl jie yra naudojami kaip apsauginė priemonė ragenai arba kaip rezervuaras gydomosioms medžiagoms, kurios lęšių pagalba ilgiau kontaktuoja su akies paviršiumi ir taip pratęsiamas vaistų veikimo laikas.
Pagal skaidrumo laipsnį:
Permatomi.
Įprasti skaidrūs kontaktiniai lęšiai.
Nudažyti.
Kai kurie minkštieji kontaktiniai lęšiai yra silpnai dažyti, kad būtų galima juos lengviau aptikti tirpale, kuriame jie laikomi, plaunami ir dezinfekuojami. Jie neturi įtakos akių spalvai.Kosmetiniai ir dekoratyviniai kontaktiniai lęšiai taip pat yra dažyti. Pastarieji paryškina arba keičia akių spalvą.
Kontaktiniai lęšiai dedami tiesiai ant ragenos ir yra prilaikomi ašarų plėvelės. Todėl svarbiausias jų privalumas palyginti su akiniais - jie nekeičia veido formos ir bruožų, nespaudžia nosies ir ausų, jų nesimato.
Su kontaktiniais lęšiais matymo laukas šimtaprocentinis, vaizdas žymiai natūralesnis ir ryškesnis. Tačiau nepanešiojęs nesužinosi ar kontaktiniai lęšiai tau tinka. Tai labai individualu, priklauso nuo regėjimo organų jautrumo, nuo bendros imuninės sistemos būklės ir net nuo charakterio. Taip, nuo charakterio, nes nešiojant kontaktinius lęšius reikia daug kantrybės ir atsakingumo.
Išmokti įsidėti kontaktinius lęšius - šioks toks mokslas, reikalaujantis daug kantrybės. Tai gali užtrukti kelias valandas, dieną, savaitę, o gali ir visą mėnesį. Vienų akys jautresnės ir niekaip nenori priimti svetimkūnio (tiesa, teisingai įsidėjus jo nesijaučia - tai tik psichologinis momentas), kitiems lęšis tarsi pats įkrenta ir patogiai įsitaiso ant ragenos.
Kitas svarbus aspektas nešiojant kontaktinius lęšius - jų priežiūra. Yra lęšių, kuriuos neišsiimant galima nešioti visą mėnesį, tačiau specialistai nerekomenduoja tuo piktnaudžiauti. Akims sveikiausia, kai naktį jos gauna pailsėti ir pilnavertiškai „pakvėpuoti". Taip, pakvėpuoti, nes ragena toks organas, kuris deguonimi apsirūpina iš aplinkos oro. Kraujagyslių ji neturi, todėl net ir pralaidūs deguoniui kontaktiniai lęšiai yra šioks toks barjeras ragenos kvėpavimui. Kai akys parausta - tai gali būti signalas, kad trūksta deguonies. Aplinkiniai akies audiniai tarsi bando padėti ragenai apsirūpinti deguonimi ir juose kraujotaka suintensyvėja.
Dėl hipoksijos (per mažo deguonies kiekio) akis tampa jautresnė infekcijoms. O galimybė infekcijos sukėlėjui patekti į akis, nešiojant lęšius, yra padidinta, nes lęšius pastoviai liečiame rankomis. Todėl būtina ypatinga rankų higiena, reguliarus kontaktinių lęšių dezinfekuojančio skysčio keitimas, lęšių konteinerių plovimas bei keitimas su kiekviena nauja kontaktinių lęšių pora.
Merginoms ir moterims, nešiojančioms kontaktinius lęšius tenka ieškotis specialios kosmetikos (tušo, šešėlių, pieštuko akims), kuri tinka jautrioms akims ir nešiojant lęšius. Kosmetika nuvaloma tik išėmus kontaktinius lęšius, todėl net ir prailginto nešiojimo lęšius reikia išsiimti prieš nusivalant makiažą.
Ką pasirinkti?
Į šį klausimą gali atsakyti tik pats žmogus, pabandęs ir viena, ir kita. Akiniai, be jokios, abejonės, nereikalauja tokios atsakingos priežiūros, kaip kontaktiniai lęšiai. Bet jei labai sunku rasti reikiamą akinių rėmelių formą - išgelbės kontaktiniai lęšiai.
Išbandyti reikėtų ir vieną, ir kitą regėjimo korekcijos priemonę. Galima jas naudoti pakaitomis. Kontaktiniai lęšiai pravers sportuojant, merginoms ir moterims prie vakarinės suknelės ir vakarinio makiažo tai nepakeičiamas dalykas. Žiemą jie nerasoja, o vasarą galima rinktis įmantriausių formų akinius nuo saulės (nešiojant akinius su dioptrijomis galima rinktis tonuotus arba fotochrominius stiklus, tačiau tokiems lęšiams rėmelių pasirinkimas ribotas).
Dėmesio šeimininkėms - netikėtas atradimas, kurio neskelbia jokios instrukcijos - pjaustant svogūnus akys neašaroja!
Deja, kontaktinių lęšių priežiūra ir įsidėjimo procesas dažną žmogų grąžina prie senų mielų pamėgtų akinių. Turėti kontaktinius lęšius tai beveik tas pats, kas turėti naminį augintinį.
Visi straipsniai
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.
Kontaktiniai lęšiai
Kontaktinių lęšių rūšys, kontaktinių lęšių priežiūra, kontaktinių lęšių naudojimas.
Kontaktiniai lęšiai
Kontaktinių lęšių rūšys, kontaktinių lęšių priežiūra, kontaktinių lęšių naudojimas.
Akių tinimas
Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.