Vėžys
Atnaujinta: 2021-10-21

Prieš dešimt metų vėžiu sergančių žmonių buvo kur kas mažiau. Kas sukelia šią epidemija virstančią ligą? Ekspertai teigia, jog bauginantys skaičiai yra dėl visuomenės senėjimo, skurdžios mitybos, rūkymo ir vangaus judėjimo.

Be daugeliui žinomų vėžį skatinančių veiksnių, pasigirsta ir keistokai skambančių versijų: karšti gėrimai, mikrobangų krosnelės, mobilieji telefonai, skrudinta mėsa ir t.t. Ką apie tai mano ekspertai?

 

 

 

Karšti gėrimai

Teorija: geriant karštus gėrimus, pažeidžiama stemplė. Dėl šios priežasties karšti gėrimai didina riziką susirgti stemplės vėžiu, tokia išvada paskelbta Irano tyrime. Teigiama, jog 65-69 laipsnių gėrimas, lyginant su 65 ir vėsesniu - didina stemplės vėžio riziką du kartus. Itin karštas gėrimas, 70 laipsnių ir daugiau, - riziką didina maždaug aštuonetą kartų.

Arbatos ar kavos gėrimas, praėjus nuo išpilstymo dviems minutėms, siejamas su penkis kartus padidėjusia rizika susirgti stemplės vėžiu, lyginant su gėrimo vartojimu, nuo išpilstymo praėjus keturioms minutėms.

Ekspertų komentaras: "Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui Irane, Brazilijoje, žmonės gurkšnoja beveik verdančius gėrimus", - aiškina Pasaulinio vėžio tyrimų centro medicinos ir mokslo patarėjas, profesorius M. Visemanas. Itin karštas skystis gali sukelti stemplės uždegimą, o uždegimas sietinas su vėžiu, kadangi didina pažeistų ląstelių vystymosi riziką."

Paprastai tiek britai, tiek lietuviai vartoja ne tokius karštus gėrimus, o jeigu juos dar vėsina pienu - rizika pašalinama.

 

 

 

Kepta, skrudinta mėsa

Teorija: kai kurie žmonės įsitikinę, jog kepta mėsa, ypatingai, jei ji skrudinama iki suanglėjimo (pavyzdžiui, kepimas ant grotelių) - yra didžiulis vėžio rizikos veiksnys.

Prieš keletą savaičių (2011 lapkritis) publikuotame Norvegijos tyrime rašoma, jog skrudintoje mėsoje aptinkamas kancerogeninis darinys - heterocikliniai aminai (HCA) didina riziką susirgti gaubtinės žarnos vėžiu.

Ekspertų komentaras: patartina mėsą ruošti žemesnėje temperatūroje, pavyzdžiui, troškinti.

 

 

 

Fizinės traumos

Teorija: jeigu smarkiai sumuši tam tikrą vietą (pavyzdžiui krūtis), ten gali išsivystyti vėžys.

Ekspertų komentaras: Lankasterio universiteto mokslininkų atlikti tyrimai įrodė, jog fizinės traumos (pavyzdžiui, nuo smūgių į krūtinę) gali sukelti tam tikrų ligų. Tačiau kiti mokslininkai prieštarauja ir teigia, jog nėra įrodymų, kad fizinės traumos sukeltų vėžį.

 

 

 

Mobilieji telefonai

Teorija: kiek anksčiau šiais metais (2011) Pasaulio sveikatos organizacija pripažino, kad mobilieji gali sukelti vėžį. Norint sumažinti smegenų vėžio riziką, buvo patarta dažniau naudotis laisvų rankų įranga. Visgi tai ginčytina teorija, kadangi kita mokslininkų grupė netrukus taip pat atliko tyrimą ir pateikė savo įrodymą, kad kalbėjimas telefonu neįtakoja nei smegenų, nei nervinės sistemos vėžio.

Ekspertų komentaras: profesorius K. Sikora sako, jog nėra ilgalaikių tyrimų, todėl niekas nežino, ar tikrai mobilieji telefonai kelia pavojų. Kita problema, technologijos nuolat kinta, keičiasi ir radiacijos kiekis. Profesorius dar pajuokavo, jog moterys telefonu kalba kur kas daugiau nei vyrai, tačiau jos neserga smegenų vėžiu dažniau.

 

 

 

Genai

Teorija: dažnai manoma, jog vėžys užkoduotas genetikoje, todėl sau pagelbėti ne visada įmanoma, tai lyg lemtis. Tiesą sakant, daugelis ekspertų mano, jog nuo 5 iki 10 proc. vėžinių susirgimų turi sąsają su genetiniu paveldėjimu. Mokslininkai nustatė genus, kurie didina krūties, kiaušidžių, žarnyno, gimdos, prostatos vėžį.

Ekspertų komentaras: taip, genetinis paveldimumas vaidina svarbią rolę, todėl būtina sveikai gyventi, ypatingai - nerūkyti.

 

 

 

Vidurių užkietėjimas

Teorija: manoma, jog vidurių užkietėjimas didina žarnyno vėžio riziką.

Ekspertų komentaras: "Mes žinome, jog šalyse, kuriose žmonės valgo daugiau ląstelienos ir daržovių (todėl maistas greičiau ir lengviau pašalinamas iš organizmo), sergamumas gaubtinės žarnos vėžiu yra kur kas mažesnis", teigia profesorius K. Sikora.

 

 

 

Plastikas

Teorija: prieš keletą metų buvo paskelbtos tyrimo išvados, jog maisto produktų pakuotėse naudojamos cheminės medžiagos gali skatinti krūties vėžio vystymąsi.

Ekspertų komentaras: profesorius K. Sikora mano, jog šios išvados nėra teisingos, kadangi tyrimai buvo atliekami tik su pelėmis, o jų gyvenimo trukmės negalima lyginti su žmonių. Be to, didelės dozės buvo suvartojamos per itin trumpą laiką. Visgi mokslininkas pabrėžia, jog greitojo maisto vartojimas dideliais kiekiais ir dažnai (kuris paprastai saugomas plastikinėse pakuotėse) - sveikatos neprideda.

 

 

 

Mikrobangos

Teorija: žmonės mano, jog maisto temperatūros didinimas, naudojant elektromagnetinę spinduliuotę, sukelia vėžį.

Ekspertų komentaras: žmonės turėtų žinoti, jog mikrobangų krosnelės naudoja ne tą spinduliuotę, kuri žinoma kaip sukelianti vėžį, keičianti ląsteles chemiškai. Mikrobangų krosnelėse naudojama spinduliuotė nekeičia maisto ląstelių chemiškai, kaip ir bet kuris kitas maisto apdorojimo būdas.

 

 

 

Vištiena

Teorija: paukščius auginančiuose pramoniniuose ūkiuose naudojama daug hormonų. Padidėjęs hormonų kiekis siejamas su krūties vėžio rizika.

Ekspertų komentaras: "Ši teorija itin gaji, tačiau žmogus turėtų suvalgyti siaubingai daug vištienos, kad nors truputį padidintų vėžio riziką", neabejoja profesorius K. Sikora.

 

 

 

Ligos / virusai

Teorija: manoma, kad ligos paveikta tam tikra kūno dalis vėliau yra labiau pažeidžiama vėžio. Kita teorija, jog virusai ląsteles keičia genetiškai, todėl šios labiau linkusios piktybėti.

Ekspertų komentaras: jeigu kalbame apie žarnyno vėžį, dauguma mokslininkų teigia, jog žmonėms, sirgusiems ar sergantiems Krono liga, opiniu kolitu, rizikos faktorius didesnis. Moterims, sirgusioms ar sergančioms endometrioze, turinčioms cistų kiaušidėse (vyresnėms nei 29 m.), taip pat didėja rizika susirgti kiaušidžių vėžiu. Gimdos kaklelio vėžys sietinas su žmogaus papildomu virusu (ŽPV).

 

 

 

Pakaitinė hormonų terapija (PHT)

Teorija: manoma, jog hormonų didėjimas sukelia krūties, gimdos ir kiaušidžių vėžį.

Ekspertų komentaras: PHT iki šiol yra veiksmingas menopauzės simptomų gydymas. Jei taip gydomasi keletą metų - nieko tokio, tačiau kuo ilgiau, tuo didesnė rizika. Jei moteris penkis metus PHT nebenaudoja, jos vėžio susirgimo rizikos faktorius toks pat, kaip ir moters, kuri niekada nenaudojo pakaitinės hormonų terapijos.

 

V.G.
Sveikatosstudija.lt  informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.

Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Baseine platinamos ligos

Baseino žala žmogui, infekcinių ligų paplitimas baseine, ligų gydymo būdai, alergijos gydymo būdai

Bikini sezono dieta

"Gelbėtojų" serialo žvaigždėms ši dieta leido palaikyti idealią figūrą

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Infekcinių, onkologinių, genetinių ligų, nevaisingumo, alergijos, patogeninių mikroorganizmų tyrimai
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Tinkamos liaudiškos priemonės kovojant su podagra.

Kūno masės indeksas (KMI)

Kas yra KMI, kokios galimos ligų rizikos

Podagra

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Patarimai, kaip teisingai rūpintis veido oda Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

Skydliaukės tyrimas

Kaip atliekamas skydliaukės tyrimai, skydliaukės sutrikimai ir ligos, požymiai, pasitikrinimas, skydliaukės hormonų normos

Odos priežiūra namuose

Veido odos priežiūra namų sąlygomis, rankų odos priežiūra namų sąlygomis, pėdų odos priežiūra ir procedūros namuose, tinkami produktai veido, rankų, pėdų odai.