Leidžiamės į kelionę su vaiku
Atnaujinta: 2018-01-17

Aklimatizacija

© Whisson/Jordan/CorbisPrieš išsiruošdami į ilgesnę kelionę pagalvokite apie normalų fiziologinį reiškinį - aklimatizaciją. Persikėlus į kitą klimatinę zoną, t.y. staiga pakitus meteorologinėms sąlygoms, žmogus išgyvena aklimatizacijos periodą. Suaugusiųjų organizmas pakankamai atsparus oro sąlygų pasikeitimams ir šį periodą pergyvena pakankamai sėkmingai ir greitai. Tačiau vaikams kelionė į kitą šalį gali tapti tikru išbandymu. Todėl tėveliai, keliaudami su vaiku, ypač jei tai pirmoji vaiko kelionė, turėtų gerai apgalvoti, kur vykti atostogauti, kad nekiltų bereikalingų problemų dėl vaiko sveikatos.


Aklimatizacijos eigos sunkumas iš esmės priklauso nuo trijų veiksnių: temperatūros, oro drėgmės ir vandens (jūros, vandenyno) temperatūros. Karštuoju vasaros periodu patartina atsisakyti kelionių į pietines Viduržemio jūros šalis (Egiptą, Tunisą), nes vasarą čia temperatūra tikrai labai aukšta ir siekia iki +40 - +50 laipsnių pavėsyje. Kuo didesnė santykinė drėgmė, tuo žmogaus organizmas sunkiau išgyvena karštį, todėl kurortuose, kur drėgmė yra didesnė, (Turkija, Sočis) aklimatizacijos procesas bus sunkesnis. Ypač sunku aklimatizuotis vaikams, kurie turi problemų su kvėpavimo sistemos organais. Užtat šalyse, kur oro drėgmė žemesnė (šiaurinė Graikija, kai kurie Kipro rajonai), karštį iškęsti bus nepalyginamai lengviau nei savame krašte.
Vasarą keliauti su vaikais geriausia į tas šalis, kuriose klimatas panašus į mūsų šalies: Baltijos jūros krantai, Kroatija, šiaurinė Graikija, Krymas, Anapa. Skandinavijos šalyse bei vakarinėje Europoje nei Jūs, nei vaikas neturėsite problemų dėl aklimatizacijos. Ten, kur vasarą nėra varginančio karščio, tarkim Kanarų salose, klimatas taip pat neturėtų paveikti neigiamai.

Maudynės jūroje – daugeliui kelionių mylėtojų būtinas elementas. Tačiau šaltas jūros vanduo gali ne tik sugadinti nuotaiką, bet ir pakenkti sveikatai. Todėl prieš įsigydami kelionės bilietus savo turizmo agentūroje pasidomėkite, ar jūros vanduo Jūsų išsirinktu laikotarpiu būna šiltas. Nereikėtų pasikliauti vien savo intuicija, nes kai kur yra įdomių niuansų: pavyzdžiui, pačiuose Ispanijos pietuose (Andalūzijoje, Kosta del Sol), kur oro temperatūra būna pati aukščiausia, jūros vanduo pakankamai šaltas. O Sicilijoje jūros vanduo iš vienos salos pusės šaltesnis, nei iš kitos. Tokiomis sąlygomis ir Jums, o juo labiau Jūsų vaikui gali būti sunkiau aklimatizuotis.

Kitas veiksnys, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį dėl aklimatizacijos, yra poilsio laikas. Kai kurie specialistai teigia, kad vykstant su mažu vaiku reikėtų planuoti mažiausiai vieno mėnesio atostogas, nes aklimatizacija gali užtrukti net iki 10 dienų, tada lieka daug gražaus laiko (20 dienų) grynai poilsiui. Jei tokiam ilgam laikui atsitraukti nuo darbų neturite galimybės, vistik reikėtų rinktis šalį, kurioje klimatas nesiskirtų nuo to, prie kurio pripratęs vaikas. Pirmomis dienomis vaikas gali būti sudirgęs, gali atsisakyti valgyti, kartais vaikams net pakyla temperatūra, gali vemti. Tačiau jei tai tik akilmatizacijos požymiai, o šiaip Jūsų vaikas žvalus ir linksmas kaip įprastai, labai jaudintis nereikėtų. Jei simptomai išlieka ilgiau ir net sustiprėja, atsiranda sloga, kosulys, viduriavimas, reikėtų kreiptis į gydytojus.


Atsarga gėdos nedaro


Tiems, kurie vyksta į svečius kraštus, ypač tuos, kur aukšta temperatūra, specialistai nuolat perspėja – prieš valgį plaukite rankas ir negerkite vandens iš čiaupo. Banali, tačiau svarbiausia taisyklė. Tokiose šalyse kaip Egiptas, Turkija net nerekomenduojama plauti dantų vandeniu iš čiaupo ar plauti vaisius. Tam geriausiai tinka vanduo buteliuose arba dar geriau – virintas vanduo. Jei grįžę iš paplūdimio iš karto einate pietauti ar vakarieniauti, turėkite su savimi drėgnų servetėlių, kad galėtumėte nusivalyti vaiko ir savo rankas. Mažyliui neduokite maisto su majonezu, nes karštu metu jis pavojingas - galimas apsinuodijimas.

Stebėkite, su kuo kontaktuoja Jūsų mažylis, taip pat - ir aptarnaujantį personalą. Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui Egipte, vietiniai gyventojai labai mėgsta glostyti ir apkabinti mažus vaikus. Po tokio draugiško dėmesio reikėtų paėjėti į nuošalę ir servetėle nuvalyti mažylio rankas.

Atkreipkite dėmesį į baseino vandenį, kur maudosi Jūsų vaikas, nes būtent baseino vanduo dažnai būna infekcijos šaltinis. Sužinokite, kaip dažnai valomas vanduo, ar ten maudosi suaugusieji. Vyresnių vaikų paprašykite, kad plaukiodami stengtųsi neatverti burnos ir nenurytų baseino vandens. Jei vaikas labai mažas ir vanduo vis patenka į burną, reikėtų mažyliui duoti preparatų, palaikančių sveiką žarnyno mikroflorą.

Nereikia bijoti, kad žarnyno infekciją vaikas "pasigaus“ jūroje net jei ir nurys gurkšnelį vandens. Turėkite vandens butelyje tam, kad vaikas galėtų atsigerti ar, jei reiktų, praplauti akytes. Jūros vandenyje reikėtų saugotis gyventojų, kurie gali būti pavojingi – medūzų, smulkių kandančių žuvyčių ir jūros ežių. Jei vietiniai gyventojai patars jūroje maudytis su šlepetėmis, neignoruokite šio patarimo. Taip pat reikia būti atsargiems maudantis jūroje ar vandenyne, kur dažnos audros ir pasitaiko potvynių bei atoslūgių (pavyzdžiui, Portugalijoje).



Draudimas

Turizmo agentūroje ar draudimo kompanijoje pasidomėkite įvairiais draudimo variantais, kurie gali būti pasiūlyti apdrausti Jūsų vaiką kelionės metu. Žinoma, ne pro šalį apsidrausti ir patiems. Prieš apsidrausdami išsiaiškinkite įmanomus niuansus. Dažniausiai nedraudžiamais įvykiais laikomi lėtinių ligų paūmėjimai. Jei moteris nėščia, pagal draudimo sąlygas, nelaimės atveju gydytojai atsakomybę prisiims tik dėl moters gyvybės, bet ne dėl vaiko.

Gavę draudimo liudijimą, atidžiai jį išstudijuokite – kokios draudžiamų įvykių sąlygos, ar nurodyti telefonai, kur kreiptis nelaimės atveju. Atsitikus nelaimei, streso apimtas žmogus gali ir nesugebėti įsigilinti į tai, kas parašyta draudimo liudijime.



Saulė

Šiltuose kraštuose būkite atsargūs su saule. Vaikų oda ultravioletiniams spinduliams yra dar jautresnė nei suaugusiųjų, todėl, norėdami išvengti didelių problemų, būtinai naudokite apsauginius kremus nuo saulės. Laikykitės pagrindinių taisyklių:

 - nesideginkite su mažyliu nuo 11 iki 16 val.,

 - neleiskite, kad vaikas ilgą laiką būtų tiesioginiuose saulės spinduliuose,

 - reguliariai tepkite apsauginiu kremu,

 - apvilkite vaiką plona šviesia medvilnine palaidine su rankovėmis, būtinai uždėkite kepurę, o dar geriau - skrybėlaitę,

 - žinokite, kad paplūdimyje su stambesniais akmenukais galima greičiau nudegti nei paplūdimyje su smėliu, nes akmenukai atspindi daugiau saulės spindulių,

 - visada turėkite su savimi priemonę nuo nudegimų.


Vaistinėlė

Kelioninė vaistinėlė turi būti kompaktiška ir patogi. Vaistai turėtų būti išdėlioti joje taip, kad ją atidarius iš karto galėtumėte rasti viską, ko Jums reikia. Nedėkite vaistų į paprastą polietileninį maišelį, geriau sudėliokite viską į kosmetinę ir apvyniokite nepermatomu audiniu, kad netrauktų Jūsų mažylio dėmesio.


Toliau pateikiamos pagrindinės būklės, kada Jums gali prireikti vaistinėlės ir ko iš jos turinio:


1. Įbrėžimai, žaizdos, sutrenkimai, nudegimai, kraujavimas:
- bintas (siauras ir platus),
- sterilios servetėlės iš medicininės marlės (uždėti tiesiai ant žaizdos),
- baktericidiniai pleistrai (įvairių dydžių),
- vandenilio peroksidas (nedidelių žaizdų plovimui arba kraujavimui iš nosies sustabdyti),
- jodas,
- vata,
- žirklutės,
- medicininis spiritas – rankų dezinfekcijai,
- tepalai nuo sumušimų

2. Pakilusi temperatūra (karštinė) ir respiratorinės virusinės ligos:
- termometras (geriau elektroninis),
- paracetamolis, tinkama forma vaikams,
- vaistai nuo kosulio, ausų skausmo, lašai nuo slogos.

3. Ūmus apsinuodijimas maistu:
- aktyvuota anglis – tabletėmis (vartojama esant ūmiam viduriavimui 1-3 tabletės vienu metu),

• Probiotikus rekomenduojama vartoti profilaktiškai prieš keliones į šalis, kurių dieta skiriasi nuo mums įprastos, kurių karštas klimatas. Rekomenduojamas vartoti esant viduriavimui arba profilaktiškai, paragavus negarantuotos kokybės maisto, pučiant vidurius, esant vidurių užkietėjimui;
• Vaikams yra speciali forma - milteliai.
4. Pilvo skausmai: "Nospa".
5. Alergija: "Klaritinas" (vaikiška forma) arba "Tavegilis", "Suprastinas" (iki 3 metų - ¼ tabletės).
6. Vaistai nuo "jūros“ ligos.
7. Jei Jūsų vaikas turi lėtinių ligų – vaistai nuo jų.

© Caroline Arber/moodboard/CorbisPatarimai keliaujančioms nėščiosioms


Jei Jūsų vaikelis dar tik pakeliui į šį pasaulį, o Jūs norite su juo pakeliauti, Jums taip pat būtina paisyti kai kurių dalykų, atsižvelgiant į esamą būklę. Paprastai nėščiosioms patariam ilsėtis, kuo daugiau vaikščioti gryname ore ir išgyventi kuo daugiau teigiamų emocijų. Gulint lovoje prie televizoriaus poilsis tikrai nebus kokybiškas. Ir jei Jūs ypač mėgstate keliauti, visai nebūtina sau to drausti.
Be abejo, prieš planuodama kelionę ir prieš pirkdama bilietą, visų pirma pasitarkite su Jus prižiūrinčiu gydytoju ginekologu. Jei nėštumas normalus, gydytojas neturėtų prieštarauti. Labiausiai tinkamas antrasis trimestras, kai nebevargina silpnumas, mieguistumas ir toksikozė, pilvas dar nėra labai didelis. Paskutiniaisiais mėnesiais toli keliauti taip pat nepatartina. Nėščiosios kelionė neturėtų būti ekstremali (jokių baidarių, alpinizmo ir kelių dienų žygių) arba panaši į humanitarinę misiją (badaujanti Afrika, Azija ir Pietų Amerika). Pagrindiniai Jūsų kelionės tikslai ir principai – maksimumas malonumų ir minimumas įtampos.

Su savimi pasiimkite nėščiosios, gimdyvės ir naujagimio kortelę (vadinamą pasikeitimo lapą), kuriame būtų visų svarbesnių tyrimų rezultatai, Jūsų rizikos ir pan. Jei naudojate vaistus, pasiimkite jų visam kelionės laikotarpiui, nes užsienyje galite negauti to, ko Jums reikia, arba vaistinėje pareikalaus recepto.

Būtinai patikrinkite Jūsų sveikatos draudimo liudijimą – ar pagalba nėščiajai įtraukta į draudžiamus įvykius. Kitu atveju, užsienyje už paslaugas gali tekti susimokėti "apvalią" sumelę. Apgalvokite, kaip pasieksite kelionės tikslą. Jei automobiliu – ar pakankamai jame bus erdvės Jums patogiai sėdėti, galbūt net išsitiesti. Važiuodami automobiliu turite vieną esminį privalumą – esate nuo nieko nepriklausoma, galite sustoti bet kur ir bet kada, vos tik panorėjus, išlipti ir pramankštinti sustingusias kojas. Jei važiuosite traukiniu – važiuokite tik kupė. Kelionė lėktuvu yra pakankamai saugi ir tikrai negali būti priešlaikinio gimdymo priežastimi. Nepaisant to, kai kurios aviakompanijos atsisako parduoti bilietus moterims, kurių nėštumas daugiau nei septyni mėnesiai. Žinokite, kad skrydžio metu organizmas greitai netenka skysčių, todėl kas valandą išgerkite po pusę litro vandens ar sulčių. Ir susitarkite su palydove, kad Jus įleistų į verslo klasės tualetą, kur nebūna eilių.

Kelionei pasirinkite šiltą ir patogią aprangą, turėkite mažą pagalvėlę pasidėti po nugara. Visada naudokite saugos diržą – sekite jį ne virš pilvo, o po pilvu. Apskritai, nesidrovėkite reikalauti gerenės vietos transporte, eiti be eilės, žodžiu, lepinkite save. Poilsis Jums turi būti malonus, be jokių stresų.

Gerda Pleškienė
Anonsas.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "IKS" sutikimo draudžiama.
Komentarai (0)
Prisijunkite, kad galėtumėte komentuoti

Visi straipsniai

6 priežastys skubėti pas ginekologą

Jeigu jūs skundžiatės negalavimai lytinių organų srityje negalavimais - privalote apsilankyti pas ginekologą!

Afrodiziakai - aistringai nakčiai

Kokie maisto produktai turi lytinį portaukį ir aktyvumą skatinančių medžiagų?

Akių tinimas

Kaip išvengti akių tinimo, kodėl tinsta akys, kaip elgtis jei tinsta akys.

Alergija maistui

Alergijos rūšys, alergijos simptomai, kaip elgtis pajutus alergijos simptomus.

Alerginis rinitas

Alerginio rinito priežastys, šienligė, alergija žiedadulkėms, alerginio rinito- šienligės gydymas

Alkio jausmas

Kas yra alkio jausmas, kaip atsiranda alkio jausmas, kaip nepersivalgyti.

Amiotrofinė lateralinė sklerozė (ALS)

Kas yra amiotrofinė lateralinė sklerozė, jos simptomai ir gydymas

Antsvorio metimo taisyklės

Kaip kovoti su antsvorių, problemų anaalizavimas norint numesti antsvorį.

Ar aš esu alergiškas?

Alergijos priežastys, alergijos pasireiškimas ir simptomai, alergijos nustatymo būdai

Arbatos nuo peršalimų

Greitai paruošiamos arbatos, veiksmingos arbatos, kitų šalių gėrimai nuo peršalimo.

Liaudiškos priemonės nuo podagros

Vaistažolės nuo podagros, mityba sergant podagra

Mityba sergant cukriniu diabetu

Sveika ir subalansuota mityba yra svarbi sergant cukriniu diabetu arba kitaip vadinama cukralige. Ką turėtumėte žinoti apie mityba sergant cukriniu diabetu.

KMI skaičiuoklė

Kas yra KMI, KMI skaičiavimas, kokios galimos ligų rizikos

Cukrinis diabetas

Cukrinio diabeto simptomai, priežastys ir gydymas. Ką turėtumėte žinoti sergant cukriniu diabetu ir kaip mityba ir fizinis aktyvumas įtakoja 2 tipo cukrinį diabetą.

Podagros gydymas

Podagros simptomai ir gydymas. Kokius vaistus naudoti sergant podagra? Kokią mitybą rinktis sergant podagra? Kokias prevencines priemones taikyti sergant podagra?

Kaip išsirinkti žuvų taukus?

Apie tai, kaip išsirinkti kokybiškus žuvų taukus, kodėl kartais būtina juos vartoti - visi atsakymai į šiuos klausimus šiame straipsnyje.

Kalorijų lentelė

Kas yra Kalorijos? Mėsos, pieno, žuvies, daržovių, vaisių ir uogų, saldumynų kalorijų lentelės.

Kasdieninė veido odos priežiūra

Kaip reika prižiūrėti veido odą, kad ji būtų visados idealios būklės, į ką reikia atsižvelgti renkantis kosmetiką, bei kokie ritualai privalo būti kiekvieną dieną veido odos priežiūroje? Atsakymus į šiuos, ir į kitus klausimus apie veido odos priežiūrą, rasite šitame straipsnyje.

Kojų sąnarių skausmas

Kojų sąnarių skausmas – traumos ar ligos požymis. Dažniausiai žmonės kreipiasi pas gydytojus dėl skausmo kelių sąnariuose, rečiau dubens ir pėdos sąnariuose.

Kaip prižiūrėti veido odą

Kaip teisingai rūpintis veido oda, kokias priemones naudoti, kokios gali būti papildomos veido odos priežiūros

INBEAUTY.LT - išskirtinio dizaino grožio priemonių internetinė parduotuvė. Mūsų prioritetas - suteikti aukščiausią aptarnavimo kokybę jums!
Masažas, kineziterapija, gydomosios ir grožio procedūros
Natūrali produkcija, biologiškai aktyvios medžiagos, imunoreguliatoriai